Nieprzetworzona wiadomość pobrana z automatycznie z PAP
Oryginalny format w treści
10.09.2015 15:45
format nieprzetworzony:
Technip wybuduje w Chempark Zalu§i z grupy Unipetrolu nową instalację polietylenu
10.09. Płock (PAP) - Włoski Technip wybuduje do 2018 r. w zakładzie Chempark Zalu§i w Litvinowie w Czechach, należącym do Unipetrolu z grupy PKN Orlen, instalację polietylenu PE3. Inwestycja jest największą na czeskim rynku petrochemicznym. Całkowita jej wartość to 314 mln euro.
PKN Orlen od 2005 r. posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu. Jak poinformował płocki koncern, nowa instalacja polietylenu PE3 w Litvinowie będzie jedną z najnowocześniejszych tego typu w Europie.
Na jej budowę Unipetrol i Technip podpisały w czwartek kontrakt o wartości 231 mln euro. Chempark Zalu§i w Litvinowie jest największym podmiotem chemicznym w Czechach. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku, w tym kosmetyków i opakowań.
"Podpisaniem kontraktu z wykonawcą rozpoczynamy fazę realizacyjną naszego największego projektu inwestycyjnego na czeskim rynku, który będzie wzmacniał pozycję jednej z naszych najważniejszych spółek w Europie" - powiedział prezes PKN Orlen Jacek Krawiec, cytowany w komunikacie tej spółki. Dodał, że realizacja inwestycji "to bardzo wyraźne potwierdzenie znaczenia" czeskiego rynku dla grupy płockiego koncernu oraz "długoterminowego zaangażowania w rozwój nie tylko aktywów Unipetrolu, ale także branży petrochemicznej w Czechach".
PKN Orlen przypomniał, że od momentu wejścia na rynek czeski zainwestował ponad 1 mld euro w rozwój Unipetrolu - jak napisano w komunikacie - kluczowego podmiotu dla całej grupy płockiego koncernu. Spółka zwróciła uwagę, że w 2015 r. nakłady inwestycyjne powiększyły się tam o 24 mln zł w związku z przejęciem 32,4 proc. akcji spółki Ceska Rafinerska od włoskiego Eni - tym samym PKN Orlen stał się jedynym właścicielem tej rafinerii. "Celem transakcji było zagwarantowanie dostępności i bezpieczeństwa dostaw surowców dla segmentu petrochemicznego Unipetrol, co korzystnie wpłynie na możliwości dalszego rozwoju tego sektora" - podkreślił płocki koncern.
Jak zapowiedział PKN Orlen, moce produkcyjne nowej instalacji polietylenu PE3, która zastąpi w zakładzie w Litvinowie funkcjonującą obecnie instalację PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Natomiast eksploatacja instalacji polietylenu PE2, o zdolności produkcyjnej w ciągu na poziomie 200 tys. ton, będzie kontynuowana. Do budowy nowej instalacji polietylenu zastosowana zostanie technologia objęta licencją uzyskaną przez Unipetrol od spółki INEOS pod koniec 2013 r. Według PKN Orlen, "inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji etylenu i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej w grupie Unipetrol".
W Chempark Zalu§i doszło 13 sierpnia do poważnej awarii, wybuchu i pożaru, który uszkodził m.in. część instalacji steam krakera - krakingu parowego. Pożar gasiło ponad 40 jednostek straży pożarnej. Z zakładu ewakuowano pracowników, w sumie ok. tysiąca osób. Po ugaszeniu ognia do pracy przystąpiła specjalna ekipa policji i straży pożarnej. Po zakończeniu dochodzenia na miejscu zdarzenia do pracy przystąpili tam specjaliści PKN Orlen i Unipetrolu.
Kilka dni po pożarze Unipetrol informował, że wznowienie produkcji w Chempark Zalu§i to raczej kwestia miesięcy. "Chcemy wznowić produkcję w zakładzie w najkrótszym możliwym terminie. Odnośnie wznowienia działalności w pełnym wymiarze mówimy w przybliżeniu o przedziale czasowym miesięcy niż tygodni" - oświadczył wówczas prezes Unipetrolu Marek Świtajewski. Zapewnił przy tym, że specjaliści czeskiej spółki będą bardzo dokładnie analizowali przyczyny awarii, a w szczególności, jak zapobiegać tego rodzaju zdarzeniom i jak zwiększać poziom bezpieczeństwa.
Jeszcze w sierpniu Unipetrol informował, że produkcja petrochemiczna w Chempark Zalu§i została wstrzymana, natomiast produkcja rafineryjna odbywa się tam w ograniczonym zakresie, a na minimalnym poziomie także wytwarzanie chemikaliów rolniczych. PKN Orlen i Unipetrol podkreślały wówczas, że awaria i pożar w Chempark Zalu§i nie miały wpływu na funkcjonowanie czeskiej rafinerii w Kralupach, która wykorzystuje pełne moce produkcyjne. (PAP)
mb/ gma/