Nierówne prawo do emerytury

Osoby urodzone przed 1949 r., które nie mają odpowiedniego stażu pracy, nie będą miały prawa do emerytury nawet po 2009 r. W przeciwieństwie do osób urodzonych później, w ich przypadku nie wystarczy ukończenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet...

Nierówne prawo do emerytury
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

14.08.2008 | aktual.: 14.08.2008 08:26

Osoby urodzone przed 1949 r., które nie mają odpowiedniego stażu pracy, nie będą miały prawa do emerytury nawet po 2009 r. W przeciwieństwie do osób urodzonych później, w ich przypadku nie wystarczy ukończenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Problem dotyczy przede wszystkim kobiet.

_ Mam przepracowane 13 lat 2 miesiące i 16 dni. Obecnie jestem na utrzymaniu męża. Urodziłam troje dzieci i po ostatnim już nie wróciłam do pracy - mówi pani Janina ze Świętochłowic. Mam 61 lat i żadnego pożytku z odprowadzanych kiedyś składek. _

Tymczasem osoba urodzona kilka lat później, nawet przy tak niskim stażu, będzie mogła liczyć przynajmniej na kilkadziesiąt złotych świadczenia z ZUS-u.

Obraz

_ Osoby, które będą przechodzić na emerytury według zasad nowego systemu emerytalnego muszą spełnić tylko warunek wieku. Ich emerytura będzie wyliczona z kapitału początkowego i odprowadzonych po 1998 r. składek. Jeśli pozostawały w ubezpieczeniu społecznym nawet przez krótki okres, świadczenie będzie bardzo niskie, ale zostanie wypłacone _ - tłumaczy Iwona Żychowska, naczelniczka Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent chorzowskiego ZUS. - Tymczasem warunkiem uzyskania emerytury niepełnej przez osoby urodzone przed 1949 r. jest, oprócz wieku, równie staż - co najmniej 15-letni okres składkowy i nieskładkowy w przypadku kobiet i 20 - letni dla mężczyzn.

Jest w tym pewna nierówność wobec prawa tym bardziej, że w obu grupach wiekowych minimalna emerytura została zagwarantowana po spełnieniu takich samych warunków. Żeby ją uzyskać trzeba wykazać się stażem co najmniej 20-letnim w przypadku kobiet i 25-letnim dla mężczyzn. _ Ta kwestia nie była jak dotąd przedmiotem skarg kierowanych do biura Rzecznika Praw Obywatelskich ani naszych rozważań _ - przyznaje Lesław Nawacki, dyr. Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w biurze RPO w Warszawie. _ Niewykluczone jednak, że się jej przyjrzymy. Sprawa wydaje się trudna, ponieważ każda grupa wiekowa objęta jest innym systemem emerytalnym _- dodaje.

Sam argument braku korzyści z odprowadzanych w trakcie życia zawodowego składek może nie wystarczyć do stwierdzenia niekonstytucyjności tego przepisu. Składki rentowe również odprowadzamy wszyscy, a renty otrzymują tylko osoby niezdolne do pracy. Osoby urodzone przed 1949 r., żeby ratować swoje prawo do świadczeń mogą jedynie spróbować dopracować brakujące lata. W przeciwnym wypadku będą mogły liczyć tylko na świadczenia z pomocy społecznej lub rentę rodzinną po śmierci współmałżonka.

Anna Kontek
POLSKA Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)