Nieśmiały popyt
Wczorajsza sesja mieszanym zamknięciem indeksów, gdzie główne WIG i WIG-20 odnotowały wzrost, natomiast spadek kontynuowały akcje małych i średnich spółek. W pierwszej części sesji WIG-20 pogłębił tendencję spadkową do nowego, krótkoterminowego minimum na 2331, ale na niższym poziomie pojawił się popyt, który zdołał skorygować część ostatniej wyprzedaży.
09.01.2014 09:52
Skala odbicia w dalszym ciągu jest zbyt słaba by można było mówić o definitywnym wyczerpaniu potencjału spadkowego, ale pozytywnie można zinterpretować fakt, iż kupującym udało się nadbić wtorkowe, popołudniowe maksimum na 2365. Z drugiej strony struktura wzrostu jest typowa dla korekt, ale sytuacja jest rozwojowa. Najbliższe wsparcie znajduje się na 2356, a w razie jego przełamania popyt winien ujawnić się na 2348. Sygnałem słabości będzie przełamanie 2338, co będzie wskazywało na korekcyjny charakter wzrostu, co z kolei winno przełożyć się na pogłębienie tendencji spadkowej i test wczorajszego minimum na 2331. Kolejne wsparcia znajdują się na 2315 i na 2295. Najbliższy opór wyznacza wczorajszy wierzchołek na 2373, a w przypadku jego pokonania będę oczekiwał na test 2379 lub też 2391. Do poprawy wskazań konieczne jest domknięcie ostatniej luki bessy na 2404 oraz pokonanie ostatniego lokalnego maksimum na 2431. Wczorajsza sesja nie dostarcza odpowiedzi na pytanie czy spadek wieńczy zainicjowany w drugiej
połowie listopada spadek czy też zainicjowana została kolejna fala spadkowa. Kluczowe do obserwacji są dziś poziomy 2338 oraz 2373. Przełamanie wsparcia będzie wskazywało, iż dno nie zostało jeszcze osiągnięte, natomiast pokonanie maksimum będzie wskazywało, iż na wykresie pojawił się impuls wzrostowy, który będzie zapowiadało silniejszą zwyżkę. Na dzisiejszej sesji będę zwracał też uwagę na mWIG-40, który wczoraj zbliżył się do wsparcia na 2345. Dodatkowo na tym pułapie znajduje się linia średnioterminowego trendu wzrostowego, w związku z czym, jeśli segment średnich spółek ma kontynuować zwyżkę w dłuższej poziom wsparcia winien zostać utrzymany.
Tomasz Jerzyk