Trwa ładowanie...
d4dlvez

NIK alarmuje ws. bezpieczeństwa na przejściach i przejazdach kolejowych

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że zarządcy linii kolejowych i dróg nie zadbali o bezpieczeństwo na przejazdach. Z 240 skontrolowanych przez NIK przejazdów, 60 procent miało różnego rodzaju usterki i uszkodzenia, które wpływają na ich stan techniczny. Kontrole odbywały się w roku 2015 i w pierwszej połowie 2016.
Share
NIK alarmuje ws. bezpieczeństwa na przejściach i przejazdach kolejowych
Źródło: PAP, Fot: PAP/Waldemar Deska
d4dlvez

W raporcie opublikowanym przez NIK wskazano, że połowa skontrolowanych przejazdów nie była utrzymana w odpowiednim stanie technicznym. Ponad 70 procent nie było oznakowane wszystkimi niezbędnymi znakami drogowymi i wskaźnikami kolejowymi.

Według NIK, wiele zastrzeżeń budzą także drogi dojazdowe do przejazdów kolejowych. Połowa z nich miała niewłaściwą nawierzchnię, a rosnące w okolicy drzewa ograniczały możliwość dostrzeżenia nadjeżdżających pociągów. Wadliwe były również urządzenia odwadniające i oświetlające tory kolejowe.

NIK alarmuje również, że w związku z tymi nieprawidłowościami z roku na rok rośnie liczba ofiar śmiertelnych i rannych. Wypadki na przejściach stanowią około jednej trzeciej wszystkich zdarzeń na kolei.

Według danych NIK, każdego roku na przejazdach kolejowych ginie około 50 osób, a około 35 zostaje ciężko rannych.

d4dlvez

Podziel się opinią

Share
d4dlvez
d4dlvez