Trwa ładowanie...
rtv
27-02-2012 20:40

NIK sprawdza, czy ministerstwa i urzędy opłaciły abonament RTV

NIK sprawdza, czy ministerstwa, urzędy centralne, wojewódzkie oraz jednostki samorządowe opłaciły abonament radiowo-telewizyjny. Działania te prowadzone są w ramach kontroli wykonania budżetu - poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak.

Share
NIK sprawdza, czy ministerstwa i urzędy opłaciły abonament RTVŹródło: Jupiterimages
d3zef00

Najwyższa Izba Kontroli ma przedstawić w wynikach kontroli budżetowej listę instytucji, które nie opłaciły w 2011 r. abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Firmy i instytucje wnoszą opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiowy i telewizyjny. Środki z abonamentu przeznaczane są na realizację misji publicznej przez publiczną telewizję i radiofonię. Mniejsze wpływy z tego tytułu oznaczają więc mniej środków na finansowanie m.in. Telewizji Polskiej i Polskiego Radia; w budżecie TVP środki z tego tytułu stanowią obecnie ok. 13 proc. dochodów. Resztę telewizja musi pozyskać z innych źródeł, głównie ze sprzedaży czasu reklamowego.

Kontrola wykonania budżetu państwa jest najważniejszą kontrolą przeprowadzaną corocznie przez NIK. Jej celem jest dostarczenie obiektywnej informacji, jak kontrolowane jednostki oraz rząd realizują budżet państwa. Prezes NIK przedkłada Sejmowi jej wyniki podczas posiedzenia plenarnego.

d3zef00

NIK kontroluje dysponentów poszczególnych części budżetu państwa oraz wybranych dysponentów niższego stopnia. Kontroli podlegają także agencje i fundusze celowe, których plany finansowe ujęte są w ustawie budżetowej, Narodowy Bank Polski - w zakresie obsługi budżetu państwa oraz inne wybrane podmioty, które korzystają z dotacji i subwencji budżetowych. Wyniki kontroli każdego z urzędów podawane są do publicznej wiadomości na stronach internetowych NIK.

d3zef00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zef00
d3zef00