Trwa ładowanie...

NIK: Wydając koncesje Urząd Lotnictwa Cywilnego naruszał prawo

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) nierzetelnie nadzorował spółki działające w lotnictwie oraz z naruszeniem prawa wydawał koncesje, m.in. dla OLT Express. Takie wnioski wynikają z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

NIK: Wydając koncesje Urząd Lotnictwa Cywilnego naruszał prawoŹródło: Thinkstockphotos
d6hlmpo
d6hlmpo

- ULC nie potrafił od działających w lotnictwie cywilnym spółek Jet Air i jej następcy OLT Express Regional wyegzekwować dokumentów niezbędnych do oceny wykonywania warunków koncesji. Do weryfikacji realizacji warunków koncesji zabrakło sprawozdań finansowych potwierdzonych przez biegłego rewidenta, uwierzytelnionych kopii ubezpieczeń części samolotów oraz informacji o zmianach w strukturze kapitałowej spółek - informuje NIK w komunikacie prasowym.

Zdaniem NIK Urząd wydał koncesje dla OLT Express Regional i dla Yes Airways z naruszeniem przepisów prawa. W pierwszym przypadku przy wydawaniu koncesji zabrakło wymaganej prawem weryfikacji oświadczeń członków zarządu spółki OLT Express Regional, w drugim przypadku, określony przez ULC zakres działalności spółki Yes Airways nie odpowiadał zakresowi opisanemu w certyfikacie przewoźnika lotniczego.

Wszystko to - a zwłaszcza brak skutecznego nadzoru - doprowadziło zdaniem NIK do zbyt późnego zawieszenia działalności spółek nierealizujących warunków koncesji.

Rzecznik ULC Marta Chylińska w przesłanym PAP oświadczeniu oceniła, że negatywną ocenę NIK należy uznać za zbyt daleko idącą.

d6hlmpo

Rzecznik ULC Marta Chylińska poinformowała w oświadczeniu, że ULC zgłosił zastrzeżenia do wystąpienia pokontrolnego Najwyższej Izby Kontroli. Dotyczą one przede wszystkim niejasności przepisów prawnych regulujących prowadzenie bieżącego nadzoru nad koncesjonariuszem w lotnictwie cywilnym.

Jak dodała, obecnie w ULC działa zespół ds. przygotowania restrukturyzacji tego urzędu, który dokonuje analizy również w oparciu o dokumentację związaną z przeprowadzonymi kontrolami i audytami począwszy od 2011 r. - a więc także w oparciu o wyniki kontroli NIK.

Działania ULC ocenione w wystąpieniu NIK miały miejsce od kwietnia 2011 roku do końca lutego 2012. Badanie ULC w ograniczonym zakresie poprzedzało obecnie prowadzoną kontrolę planową dotyczącą wydawania dokumentów uprawniających do działania w lotnictwie cywilnym.

d6hlmpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6hlmpo