Trwa ładowanie...

Niższe bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnych

W czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikat przysługujących najemcom przy wykupie mieszkań komunalnych. Po 10 latach najmu będzie to 50 proc. zniżki, obecnie jest to 90 proc.

Share
Niższe bonifikaty przy wykupie mieszkań komunalnychŹródło: Jupiterimages
d4c35lu

Od 1 stycznia 2013 r. najemca legitymujący się 10-letnim okresem najmu będzie mógł kupić lokal komunalny z 50 proc. bonifikatą; po 20 latach najmu co roku wysokość bonifikaty będzie rosła o 1 proc., nie będzie jednak mogła przekroczyć 70 proc. wartości lokalu.

Dotychczasowe przepisy umożliwiają wykup mieszkania komunalnego z bonifikatą 80 proc., gdy ktoś jest najemcą od pięciu do 10 lat. Powyżej 10-letniego okresu najmu bonifikata wynosi 90 proc. - powiedziała PAP dyrektor Biura Polityki Lokalowej Beata Wrońska-Freudenheim.

Podkreśliła, że uchwała wprowadza także ograniczenia dla najemców, którzy chcą wykupić mieszkanie komunalne. - Lokal nie może zostać zbyty na rzecz osoby, która korzysta z dodatku mieszkaniowego, albo zalega z płatnościami powyżej sześciu miesięcy albo ma tytuł do innego lokalu lub jest właścicielem gruntu - powiedziała Wrońska-Freudenheim. Dopiero po pięciu latach np. od sprzedaży gruntu czy spłaty długu najemca będzie mógł kupić mieszkanie.

Poinformowała, że w Warszawie jest 89 tys. mieszkań komunalnych. Dodała, że zgodnie z programem budownictwa komunalnego przyjętym w 2008 r. do końca 2012 r. w Warszawie powinno zostać wybudowanych ok. 2,5 tys. kolejnych lokali.

d4c35lu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c35lu
d4c35lu