Niższy podatek dla golfistów?
W poselskim projekcie ustawy o sporcie Lewica forsuje przepisy, które wcześniej zostały uznane przez ministerstwo finansów za niekorzystne dla budżetów samorządów.
Chodzi o przepisy zamieniające podatek od nieruchomości nakładany na wielkopowierzchniowe obiekty sportowe. Lewica chce, aby właściciele obiektów zajmujących powierzchnię większą niż 10 ha płacili podatek rolny, który jest o wiele niższy.
Wcześniej zapis ten próbował wprowadzić w rządowej ustawie były już minister sportu Mirosław Drzewiecki. Tłumaczył wtedy, że rozwój sportów wymagających dużych przestrzeni, takich jak golf czy jeździectwo jest ograniczony, z powodu zbyt wysokich podatków.
Jednak przepis został negatywnie zaopiniowany przez ministerstwo finansów i ostatecznie resort sportu z niego zrezygnował. Rzecznik ministerstwa finansów Magdalena Kobos tłumaczy, że na przepisach zbyt wiele straciłyby budżety lokalne. Mniej pieniędzy z podatków trafiałoby do kas gmin i powiatów.
Wnioskodawca projektu wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński z SLD broni przepisu, tłumacząc, że obniżka podatku objęłaby także nowo powstające stadiony piłkarskie.
Wcześniej prasa sugerowała, że na przepisie mogą skorzystać głównie właściciele pól golfowych. Zarzuty te jednak są dla marszałka Szmajdzińskiego podejrzane. Jego zdaniem pola golfowe stanowią tylko margines wszystkich obiektów, które zostaną objęte niższym podatkiem.
Pierwsze czytanie poselskiego i rządowego projektu ustawy o sporcie odbędzie się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Sejmu.