Trwa ładowanie...

No i stało się. "Apteka dla aptekarza" zatwierdzona

Prezydent podpisał nowelizację prawa farmaceutycznego, zwaną "apteką dla aptekarza", która przewiduje m.in., że prawo otwierania nowych aptek będą mieli tylko farmaceuci oraz wprowadza ograniczenia dla nowo tworzonych aptek.

No i stało się. "Apteka dla aptekarza" zatwierdzonaŹródło: East News
d12aldt
d12aldt

Nowelizacja przewiduje, że prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będzie miał farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

Nowela zakłada, że przesłankami do wydania zezwolenia będzie co najmniej 3 tys. mieszkańców gminy przypadających na jedną aptekę i odległość 500 m od apteki już istniejącej, z wyjątkiem sytuacji, gdy na dzień złożenia wniosku o zezwolenie, od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej apteki funkcjonującej odległość wynosi w linii prostej co najmniej 1000 m. lub apteka została nabyta od spadkobiercy w całości i jej adres pozostaje aktualny. Farmaceuta będzie mógł posiadać maksymalnie cztery apteki ogólnodostępne.

d12aldt

Wąptliowości co do tych zmian miał podobno sam prezydent Andrzej Duda. O tym, że rozważał zawetowanie tej ustawy - pisał portal politykazdrowotna.com. Ostatecznie jednak nowelizacja została podpisana i wchodzi w życie.

Co z cenami leków?

Resort nie przewiduje "istotnego ruchu cenowego leków", ponieważ nowelizacja dotyczy jedynie nowo otwieranych aptek.Ministerstwo wskazuje, że podobne regulacje dotyczą 70 proc. aptek w Europie i "tam nie odnotowano znaczących zmian cen leków".

oprac. Anna Frankowska

d12aldt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12aldt