Trwa ładowanie...

Nocna prohibicja w Krakowie. Niemal 150 sklepów nie sprzedaje alkoholu w nocy

Ruszył pilotażowy program urzędu miejskiego w Krakowie i przedsiębiorców, który ma na celu zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00-5:30. Wszystkie sklepy, które zdecydowały się na przystąpienie do niego, przykleiły do drzwi nalepkę "Odpowiedzialny sprzedawca".

Share
Nocna prohibicja w Krakowie. Niemal 150 sklepów nie sprzedaje alkoholu w nocy
Źródło: Twitter, fot: Urząd Miasta Krakowa
d10ouuh

Nowy program to efekt porozumienia zawartego pomiędzy przedsiębiorcami, a władzami miasta. – Jest to ewenement, bo dotychczas do takich działań zmuszały uchwały. W Krakowie udało się tą sprawę dogadać z przedsiębiorcami – powiedział zastępca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider, cytowany przez PAP.

Do programu przystąpiło 149 sklepów. Konsumenci rozpoznają je jeszcze przed wejściem do nich, a pomoże im w tym nalepka na drzwiach z napisem "Odpowiedzialny sprzedawca".

Program wystartował 1 września i ma obowiązywać przez rok, za wyjątkiem nocy sylwestrowej. Właściciele sklepów mają zastosować monitoring wizyjny wewnątrz i na zewnątrz swoich punktów. Dodatkowo zobowiązano ich do wynajęcia firmy ochroniarskiej, która zapewnia możliwość wezwania grupy interwencyjnej.

Zobacz także: Alkohol w prezencie. Ekspert: cena nie rośnie z jakością

Program ten jest pokłosiem zeszłorocznej debaty – we wrześniu 2018 roku radni przyjęli uchwałę wprowadzającą nocną prohibicję w centrum miasta i na Kazimierzu (dzielnica Krakowa) od godz. 22 do 6. Uchwałę zaskarżyli przedsiębiorcy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten przyznał rację właścicielom sklepów.

Władze miasta złożyły skargę kasacyjną do Najwyższego Sądu Administracyjnego, gdzie czeka ona na rozpatrzenie. Docelowo uchwała miała wejść w życie pod koniec grudnia zeszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d10ouuh

Podziel się opinią

Share
d10ouuh
d10ouuh