Norweskie stocznie przyciągają Polaków
Największymi firmami działającymi w tych branżach są: STX OSV, Aker Yards, Bergen Group i HavYard Group
W Norwegii, mówiąc o pracy w stoczniach, myśli się głównie o przemyśle wydobycia węglowodorów (offshore), rybackim i rozwijającej się w ciągu ostatnich lat, branży turystyki morskiej.
Największymi firmami działającymi w tych branżach są: STX OSV, Aker Yards, Bergen Group i HavYard Group. Nie są to może największe stocznie w Europie, ale z powodu wysokich zarobków, są to najbardziej pożądane miejsca pracy w tym sektorze. Po wielkim kryzysie, który nastąpił na przełomie 2008-2009, rynek ponownie się odradza, stoczniowcy nie narzekają na brak zamówień. Norweski przemysł stoczniowy najchętniej współpracuje z państwami, w których koszty produkcji części do jednostek pływających są najniższe, czyli m.in. z Polską, Ukrainą czy Rumunią.
Stoczniowe ABC
Po wielkim krachu w połowie lat siedemdziesiątych, nastąpiła stabilizacja zatrudnienia. Najnowsze badania wskazują, że obecnie w stoczniach zatrudnionych jest około 21 tys. pracowników. Sporą liczbę stanowią pracownicy z tzw. nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej, wtym Polacy. Głównie pracują oni na krótkoterminowych kontraktach, są to jednak bardzo opłacalne umowy. Najczęściej zatrudnienie znajdują inżynierowie a także hydraulicy, elektrycy okrętowi i ślusarze.
*Polecamy: * Idealna opiekunka według Norwegów
Gdzie szukać pracy?
Zatrudnienia należy szukać korzystając ze strony norweskiego urzędu pracy. Do przeglądania ogłoszeń potrzebna jest znajomość języka norweskiego. Można oczywiście pomóc sobie korzystając z dowolnego tłumacza przeglądarek internetowych (http://www.nav.no/).Wybieramy „Ledige stillinger” w zakładce „eller finn i kategori" zaznaczamy ‘Industri, bygg/anlegg, handverk og verkstedsarbeid" i region, który nas interesuje (flyke) Norwegii. W okinie powyżej zwrotu zaznaczamy „eller finn i kategorii" i wpisujemy po norwesku nazwę zawodu jakiego szukamy np. hydraulik – rørlegger. Później klikamy „SØK" i sprawdzamy wynik.
Informacje można uzyskać korzystając też z telefonu norweskiego urzędu pracy NAV: + 47 800 33 166, w godz. 8.00 - 15.30. Warto również próbować nawiązać bezpośredni kontakt z przedsiębiorstwami stoczniowymi pod adresem: http://www.nssm.no/en/contact/.
Jak napisać CV?
Wybrany przez nas pracodawca powinien otrzymać życiorys w języku angielskim, choć oczywiście milej jest widziany dokument sporządzony w jednym z języków skandynawskich : norweskim, szwedzkim lub duńskim.
Starając się o pracę na stanowisko specjalistyczne, musimy przedstawić w raz z życiorysem dokumenty potwierdzające nabycie danych kwalifikacji lub uprawnień - najlepiej przetłumaczone na język angielski.
Zarobki w stoczni
Pracując na stanowiskach robotniczych w stoczniach, bez względu na rodzaj kontraktu, obowiązują te same stawki godzinowe.
Minimum dla:
dla pracownika wykwalifikowanego - 148,29 koron/godzina
dla pracownika wyspecjalizowanego - 141,53 koron/godzina
dla pracownika pomocniczego - 134,85 koron/godzina.
Praca w godzinach nadliczbowych i w czasie świąt, jest objęta stawkami specjalnymi.
W norweskim przemyśle stoczniowym istotna jest również sprawa zakwaterowania robotników zagranicznych pracujących na kontraktach krótkoterminowych. Koszty te są dość wysokie i odliczane od wypłaty. Około 40 proc. wynagrodzenia stoczniowca zatrudnionego w Norwegii stanowi podatek.
Warunki pracy
Dla Norwegów najważniejszą rzeczą w pracy jest bezpieczeństwo, jakie pracodawca musi zapewnić zatrudnionemu podczas wykonywania swoich obowiązków w miejscu zatrudnienia. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów sprawuje Norweska Inspekcja Pracy (www.arbaidstilsynet.no). Nieprzestrzeganie obowiązujących norm i zasad BHP przez pracownika może skutkować natychmiastowym jego zwolnieniem.
*Polecamy: * Idealna opiekunka według Norwegów
Organizacje branży stoczniowej:
Norwegian Shipbuilders Organization (http://www.nssm.no/)
Federation of Norwegian Industries (http://www.norskindustri.no/)
Norwegian Confederation of Trade Unions (http://www.lo.no/)
Norwegian Centre of Expertise, Maritime (http://www.ncemaritime.no/)
Adresy mailowe największych stoczni w Norwegii:
http://www.batservice.no/
http://www.fiskestrand.no/
http://www.um.no/
http://www.bergengroup.no/
http://www.havyard.no/
http://www.stxosv.com/
MA