Trwa ładowanie...

Nowa broń ZUS. Ważny wyrok ws. zwrotu zasiłku chorobowego

Pracodawca zwróci świadczenie za fikcyjnego pracownika. Mogą ucierpieć także ci uczciwi – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Nowa broń ZUS. Ważny wyrok ws. zwrotu zasiłku chorobowegoŹródło: East News, fot: WOJTEK STEIN/REPORTER
d2idbfp
d2idbfp

Gazeta pisze o sprawie, którą zajął się Sąd Najwyższy. Chodziło o wyłudzenie z ZUS ponad 39 tys. zł zasiłku wypłaconego na podstawie pozornej umowy o pracę. Sędziowie uznali, że ZUS może dochodzić zwrotu tych pieniędzy od przedsiębiorcy i nie musi nawet próbować ściągać ich od świadczeniobiorcy.

W uzasadnieniu wyroku sąd mówił, że uzyskanie zwrotu od płatnika jest w praktyce łatwiejsze, bo są to często pracodawcy prowadzący szeroko zakrojoną działalność gospodarcza.

„Jeśli odpowiadają za wypłatę nienależnego świadczenia z ZUS, to od nich należy dochodzić jego zwrotu. Dochodzenie zwrotu od świadczeniobiorcy bywa nieskuteczne. A ZUS ma obowiązek dbania o skuteczne dochodzenie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bo to leży w interesie pozostałych ubezpieczonych i państwa” – napisał Józef Iwulski, przewodniczący Izby Pracy i Ubezpieczeń SN.

d2idbfp

Zobacz także: Tak pracują polscy lekarze

Zdaniem radcy prawnego Andrzeja Radziwiła, z którym rozmawiała „Rz”, uważa, że to słuszna decyzja, jednak może spowodować duże komplikacje dla przedsiębiorców.

- ZUS od lat z automatu kwestionuje wszystkie umowy zawierane z kobietami, szczególnie wyżej wynagradzanymi, której – jak się później okazuje – są w ciąży i korzystają z zasiłku macierzyńskiego – powiedział i dodał: Ta ustawa daje ZUS potężne narzędzie do ręki. Jeśli urzędnikom uda się zakwestionować taką umowę, pracodawca będzie musiał z własnej kieszeni zwrócić cały wypłacony zasiłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2idbfp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbfp