Trwa ładowanie...
d3vofdr

Nowa elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku przechodzi rozruch

Rozpoczął się rozruch technologiczny wybudowanego przez PKN Orlen bloku gazowo-parowego we Włocławku o mocy 463 MWe - poinformował we wtorek Anwil, spółka z grupy płockiego koncernu, w pobliżu której powstała elektrociepłownia.
Share
d3vofdr

Powstający od 2013 r. za 1,4 mld zł blok gazowo-parowy we Włocławku to jedna ze strategicznych inwestycji PKN Orlen w segmencie energetycznym.

Według płockiego koncernu, włocławska elektrociepłownia zostanie oddana do eksploatacji najpóźniej w drugim kwartale 2016 r., a nie w grudniu tego roku, jak zakładano wcześniej. Powodem były opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi. Inwestycję realizuje konsorcjum General Electric International i General Electric i SNC Lavalin.

Jak przypomniał Anwil, elektrociepłownia, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji. Blok ma zabezpieczać dla Anwilu dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

d3vofdr

Anwil podał, że w związku z rozruchem technologicznym włocławskiego bloku energetycznego emisja pary z instalacji może powodować "słyszalną, podwyższoną emisją hałasu", a przy niższej temperaturze otoczenia mogą pojawić się gęste kłęby pary wodnej, co - jak zapewniła spółka - jest naturalnym procesem, powstającym przy podgrzewaniu wody w kotłach elektrociepłowni.

We wrześniu PKN Orlen rozpoczął budowę innego bloku gazowo-parowego, tym razem w Płocku o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. Termin uruchomienia elektrociepłowni to przełom 2017 i 2018 r. Będzie ona dostarczała energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w kraju, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

Według Siemensa, dzięki najnowszej technologii i instalacji turbiny gazowej klasy "H", nowy blok energetyczny w Płocku będzie najwydajniejszym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Turbina "H" zapewnia wysokie parametry ekologiczne przy spalaniu gazu w temperaturze ponad 1500 st. C.

Zgodnie z założeniami strategii PKN Orlen grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza w perspektywie do 2017 r. osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe. W tym czasie wydatki na rozwój mają tam wynieść łącznie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream: rafinerię, petrochemię i energetykę.

d3vofdr

Podziel się opinią

Share
d3vofdr
d3vofdr