Trwa ładowanie...
waluty

Nowa moneta 5-złotowa w obiegu

Nowa moneta 5-złotowa została w poniedziałek wprowadzona do obiegu przez Narodowy Bank Polski. Upamiętnia kaplicę pod wezwaniem Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Share
Nowa moneta 5-złotowa w obiegu
Źródło: Materiały prasowe, Fot: NBP
d2mmt1h

Ta nowa okolicznościowa moneta jest kolejną z serii "Odkryj Polskę".

Zaprojektowanie tej monety nie było proste. Barbara Jaroszek z NBP wyjaśnia, że trudnym zadaniem było zobrazowanie wnętrza kaplicy na małej powierzchni. Jej zdaniem projektantka Dobrochna Surajewska dobrze sobie z tym zadaniem poradziła.

d2mmt1h

Zabytkowa kaplica pod wezwaniem Trójcy Świętej na Zamku w Lublinie jest przykładem spotkania dwóch tradycji kulturowych – łacińskiego Zachodu i bizantyńskiego Wschodu. Gotycka ceglana kaplica została wzniesiona z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV wieku, jako część zabudowy zamku królewskiego, który powstał w tym samym czasie.

Następnie w 1418 roku wnętrze kaplicy zostało zmienione z inicjatywy Wielkiego Księcia Litewskiego i króla Polski Władysława Jagiełły. Wówczas wnętrze kaplicy pokryto freskami bizantyńsko-ruskimi, które zachowały się do dziś.

"Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - wyjaśnia w broszurze NBP.

Nowa 5-złotówka znajdzie się w powszechnym obiegu gotówkowym. Ma średnicę 24 mm i waży 6,54 g. Została wyprodukowana przez Mennicę Polską SA w nakładzie 1,2 mln sztuk.

Kolejna emisja NBP jest zaplanowana na 29 maja. Moneta upamiętniająca bitwę pod Zadwórzem będzie pierwszą z serii "Polskie Termopile".

d2mmt1h

Podziel się opinią

Share
d2mmt1h
d2mmt1h