Trwa ładowanie...
d3wvjf6

Nowatorski projekt wsparcia najmniejszych samorządów w Łódzkiem

Łódzkie - jako pierwsze w kraju - przyznało dotacje dla najmniejszych samorządów, czyli sołectw. Zdaniem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia, są one namiastką budżetu obywatelskiego dla wsi; jednym z kluczowych kryteriów ich przyznawania jest zaangażowanie lokalnej społeczności.

Share
d3wvjf6

"Rozstrzygnęliśmy konkurs na granty sołeckie, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem; do urzędu wpłynęło ponad 200 wniosków. To początek takiego naszego +budżetu obywatelskiego na wsi+. Na inicjatywy przeznaczyliśmy 150 tys. zł. Dofinansowanie ograniczaliśmy do kwoty 5 tys. zł. Dzięki tym środkom mieszkańcy najmniejszych miejscowości w Łódzkiem będą mogli zrealizować to, co sami uznają za najpotrzebniejsze. Projekty są bardzo różnorodne - od modernizacji wsi, budowy skwerów i ławek, organizacji miejsca spotkań, po nieduże obiekty sportowe, np. siłownie na powietrzu, place zabaw. Inwestycje mają na celu aranżowanie społecznego życia wsi" - podkreślił Stępień na konferencji prasowej we wtorek.

Według łódzkiego Urzędu, dotacje sołeckie to pierwszy w kraju projekt, który w dużym stopniu wzorowany jest na zasadach budżetu obywatelskiego i ma na celu wsparcie mieszkańców najmniejszych ośrodków. W pierwszym konkursie wyłoniono 32 projekty. Komisja konkursowa, dokonując wyboru, w pierwszym rzędzie oceniała poziom zaangażowania lokalnej społeczności w tworzenie projektów.

"Na spotkaniu z mieszkańcami zadecydowaliśmy, że chcemy stworzyć plenerową siłownię w parku przy domu kultury, gdzie obecnie znajduje się też plac zabaw. Chodzi nam głównie o integrację mieszkańców - tych starszych i młodszych; liczymy na to, że taki obiekt bardzo będzie jej sprzyjał" - zaznaczyła sołtys Bogumiła Szczepańska z sołectwa Ksawerów Południe.

d3wvjf6

Piknik rękodzieła artystycznego i promocja produktu regionalnego - nalewki truskawkowej - to projekt stworzony we wsi Bachorzyn w gminie Buczek. "Za dotację zorganizujemy warsztaty rękodzieła artystycznego oraz późniejszą wystawę naszych prac, które wykonujemy od 2010 roku. Projekt zakłada też remont pomieszczenia, gdzie chcielibyśmy urządzić sobie miejsce spotkań mieszkańców naszej małej miejscowości" - dodała Jadwiga Ratajczyk z sołectwa wsi Bachorzyn.

Marszałek Stępień zapowiedział, że - ze względu na duże zainteresowanie grantami sołeckimi - w przyszłorocznym budżecie województwa zostanie przeznaczona na nie większa kwota.

d3wvjf6

Podziel się opinią

Share
d3wvjf6
d3wvjf6