Nowe dane z Wielkiej Brytanii nie tak ważne dla funta jak widmo Brexitu

Nowe dane z Wielkiej Brytanii nie tak ważne dla funta jak widmo Brexitu
Źródło zdjęć: © WP.PL | Pixabay.com/Domena publiczna

12.04.2016 12:15, aktual.: 12.04.2016 17:12

Funt zareagował na najnowszą publikację dość energicznie, jednakże od dłuższego czasu brytyjska waluta znajduje się pod presją referendum w sprawie Brexitu.

Jedną z ważniejszych publikacji mających wpływ na notowania funta brytyjskiego w tym tygodniu, są dane o inflacji z Wielkiej Brytanii. Jednak brytyjska waluta cały czas jest pod presją zbliżającego się referendum związanego z ewentualnym Brexitem.

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, ceny w Wielkiej Brytanii wzrosły w marcu o 0,5 procent w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej oraz o 0,4 procent, w stosunku do danych z lutego. To dane nieco lepsze od prognoz i lepsze dla gospodarki.

Funt zareagował dość energicznie na najnowszą publikację urzędu. Cena brytyjskiej waluty wzrosła o niespełna 5 groszy. Tuż przed godziną 12:00 kosztował nawet 5,37 zł, tymczasem nad ranem był on wyceniany na niespełna 5,33 zł. Lekkie umocnienie funt odnotował również w poniedziałek.

Informacja dotycząca inflacji to nie jedyne dane, które będą dotyczyć brytyjskiej waluty. - W czwartek decyzję w sprawie dalszej polityki monetarnej podejmie Bank Anglii. Prawdopodobnie po raz kolejny podkreśli niepewność dotyczącą przyszłych prognoz ze względu na czerwcowe referendum dotyczące odejścia z Unii Europejskiej. W rezultacie rynek nie spodziewa się zmiany wysokości stóp - komentuje Michał Dąbrowski, analityk XTB.

Zobacz, jak zmieniała się cena funta brytyjskiego od początku grudnia 2015 roku

Wspomniane referendum w sprawie Brexitu od dłuższego czasu wypływa na notowania funta i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Cena waluty nieustannie spada od grudnia ubiegłego roku. Wówczas był ona wyceniana na ponad 6 złotych. Teraz jest to o ponad 70 groszy mniej. Oznacza to jej spadek o 12 procent.

- Znaczenie danych o inflacji w kontekście stanowiska Banku Anglii i wartości funta znacznie spadło z powodu zbliżającego się referendum ws. Brexitu. Do czasu wyjaśnienia przyszłości Wielkiej Brytanii w UE, bank prawdopodobnie bowiem nie będzie skłonny do większych zmian retoryki. W najbliższych tygodniach od danych makro ważniejsze powinny być doniesienia polityczne, w tym sondaże przed referendum - tłumaczy Szymon Zajkowski, analityk mBanku.

Źródło artykułu:money.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także