Trwa ładowanie...

Nowe oszustwo na celebrytę. Kuba Wojewódzki nie ma z tym nic wspólnego

Kuba Wojewódzki sprzedaje autobiografię, namawia do inwestycji - oszuści wzięli na celownik dziennikarza celebrytę. Nie jego pierwszego. Ofiarami byli już Piotr Kraśko, Kinga Rusin, czy Marcelina Zawadzka. Gwiazdy bez swojej wiedzy reklamują "sposoby na bogactwo". Nie dajcie się nabrać.

Nowe oszustwo na celebrytę. Kuba Wojewódzki nie ma z tym nic wspólnegoŹródło: Money.pl, fot: screenshot
d22ovnl
d22ovnl

Czasem przekręty mają uwiarygadniać też popularne media. Oszuści od kryptowalut nie tylko wykorzystali wizerunki Piotra Kraśki i Kingi Rusin, ale podrobili stronę money.pl. O podszywaniu się pod nasz serwis pisaliśmy pod koniec 2018 r. Jeszcze raz podkreślamy, że nie mamy z tym nic wspólnego, a zawiadomienie w tej sprawie zgłosiliśmy do prokuratury.

Mimo licznych ostrzeżeń, wygląda na to, że oszustwo na celebrytę lub znany tytuł ciągle daje zarobić. Inaczej nie można wytłumaczyć najświeższych przykładów związanych z Kubą Wojewódzkim.

Zobacz: Uważaj, możesz stracić swoje pieniądze. Oszuści podszywają się pod ZUS

Żeby sprzedać swoje fałszywe usługi czy programy do pomnażania pieniędzy, oszuści podrabiają artykuły i posty w mediach społecznościowych, w których rzekomo celebryci chwalą się sposobami na sukcesy finansowe.

d22ovnl

Tak właśnie stało się w przypadku Kuby Wojewódzkiego. O sprawie jako pierwszy poinformował serwis "Stop Oszustom". Poprzez nieprawdziwy serwis informacyjny przestępcy publikowali posty rzekomo autorstwa dziennikarza, które dotyczyły możliwości zarabiania "dużej kasy", oczywiście w bajecznie prosty sposób.

Fikcyjna książka za 47 dolarów

Po kliknięciu w post internauta trafiał do artykułu, który opisywał, jak Kuba Wojewódzki w swoim programie nakłonił Kasię Smutniak do skorzystania z platformy, dzięki której aktorka w krótkim czasie zarobiła kilkaset dolarów. Oczywiście nic takiego naprawdę się nie wydarzyło.

Popularność Wojewódzkiego jest też wykorzystywana w inny sposób. Na stronie fałszywego sklepu można np. kupić autobiografię Kuby Wojewódzkiego za 47 dolarów. Książka pt. "Wojewódzki znowu zaskakuje" nie istnieje, ale przestępcy najwyraźniej liczą, że fani dadzą się nabrać.

Dzwoniliśmy do Kuby Wojewódzkiego, by zapytać, jak reaguje na oszustwa związane z wykorzystaniem jego wizerunku. Do czasu publikacji artykułu nie udało nam się jednak z nim skontaktować.

d22ovnl

Kiedyś na zasiłku - dziś miliarder

Wizerunek Marceliny Zawadzkiej wykorzystali z kolei oszuści, których celem było nakłonienie ludzi do przesyłania pieniędzy na fałszywą platformę wymiany kryptowalut. Artykuł "Kiedyś byli na zasiłku, dzisiaj na koncie mają 6-cyfrowe kwoty" zapewne rozpalał wyobraźnię, choć bardziej uważni mogli być zdziwieni, że brytyjski "Mirror", bo pod niego podszyli się przestępcy, opublikował artykuł po polsku.

Opisano w nim przebieg programu "Pytanie na śniadanie", podczas którego wymyślona rodzina Dąbrowskich opowiadała, jak dzięki platformie zarobiła miliony. Dziennikarka Marcelina Zawadzka rzekomo sprawdziła platformę podczas programu i po trzech minutach podwoiła 250 euro.

W podobnym procederze wykorzystano wizerunki Piotra Kraśki i Kingi Rusin. Dziennikarz miał przekonywać koleżankę w trakcie wspólnego programu do zainwestowania 250 dolarów.

d22ovnl

Pozostaje zdrowy rozsądek

Walka z tym procederem nie jest łatwa. W zeszłym roku zarówno Facebook jak i Google ogłosiły, że zablokują dostęp do materiałów promocyjnych kryptowalutom, by chronić konsumentów przed oszustwami. Mimo tej deklaracji reklamy ciągle jednak przechodzą przez kontrolne sito.

Skala zjawiska jest olbrzymia. W 2017 r. Google zlikwidował trzy miliardy reklam naruszających zasady serwisu.

Pytania o tego typu oszustwa wysłaliśmy do Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d22ovnl

KNF wskazuje, że osoby, których wizerunek bezprawnie wykorzystano, powinny dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jednocześnie Komisja zaznaczyła, że w polskim prawie nie ma zakazu prowadzenia giełd lub kantorów kryptowalut, zatem jest to legalne, a KNF nie zajmuje się przecież ochroną praw konsumentów.

Za to odpowiada UOKiK, ale o problemie dowiedział się od nas. - Nie mamy sygnałów o tym, ale chętnie się przyjrzymy. Dziękuję za informację - mówiła przed miesiącem money.pl Agnieszka Majchrzak, rzecznik prasowy Urzędu. Od tego czasu nie otrzymaliśmy żadnej informacji od UOKiK o wynikach tego przyglądania się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22ovnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ovnl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj