Trwa ładowanie...
d3gv5bq

Nowe oznaczenia na stacjach paliw. Zmiany od października

E5, E10 i E85 oraz B7, B10 i XTL to nowe skróty, które od jesieni pojawią się na stacjach paliw w Polsce. Co dokładnie oznaczają? Warto wiedzieć, bo zatankowanie złego paliwa może się źle skończyć dla naszego samochodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Te oznaczenia dobrze zna każdy kierowca. Teraz trzeba będzie się przyzwyczaić do nowych.
Te oznaczenia dobrze zna każdy kierowca. Teraz trzeba będzie się przyzwyczaić do nowych. (PAP, Fot: Paweł Jaskółka)
d3gv5bq

Unia Europejska zdecydowała, że od 12 października 2018 roku we wszystkich krajach wspólnoty na stacjach paliw pojawią się takie same uznaczenia. Ma to zapobiec sytuacji, w której Niemiec tankujący w Polsce zamiast oleju napędowego wleje do baku 95-oktanową benzynę.

W całej UE benzyna będzie oznaczona kołem, olej napędowy kwadratem, a paliwa gazowe rombem.

    Materiały prasowe
(Materiały prasowe, Fot: Materiały prasowe)

Docelowo zmiana ma sprawić, że łatwiej będzie rozpoznać paliwo, które chcemy zatankować. Początkowo jednak może być sporo problemów nauczeniem się, co poszczególny symbol oznacza.

d3gv5bq

W przypadku benzyny mamy literę "E" oraz liczbę. Będzie ona oznaczała maksymalną zawartość procentową etanolu w paliwie, która jest bezpieczna dla pojazdu. Dla oleju napędowego jest "B" oraz cyfra, oznaczająca maksymalną zawartość procentową biokomponentów, którą dopuszcza producent samochodu.

Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

W przypadku innych paliw we wnętrzu rombu mogą znaleźć się różne oznaczenia. "H2" to wodór, "CNG" - sprężony gaz ziemny, "LNG" - skroplony gaz ziemny, a "LPG" - gaz płynny.

d3gv5bq

Zatankowałeś złe paliwo – możesz narazić się na ogromne koszty i poważne konsekwencje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3gv5bq

Podziel się opinią

Share
d3gv5bq
d3gv5bq