Trwa ładowanie...

Nowe paszporty na setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wiemy, jak będą wyglądały

1 stycznia 2018 r. w ręce Polaków trafią nowe wzory paszportów. Będą nie tylko trudniejsze do sfałszowania, ale też mają cieszyć oko. Na stronach dokumentu znajdą się wizerunki graficzne nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych zaprezentowała nowe wzory dokumentów.
Share
Na stronach wizowych nowych paszportów znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości motywów: postaci, wydarzeń, miejsc i symboli
Na stronach wizowych nowych paszportów znajdą się wizerunki graficzne najważniejszych dla odzyskania niepodległości motywów: postaci, wydarzeń, miejsc i symboliŹródło: MSWiA, Fot: MSWiA
d1i4epa

W 2018 r. przypada setna rocznica odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Ciekawym sposobem na jej upamiętnienie jest nowy wzór paszportu, który właśnie zaprezentował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

*Wybierali internauci i historycy *

Do współpracy przy projekcie POLSKIEGO PASZPORTU 2018 MSWiA zaprosiło historyków, grafików i przedstawicieli służb. Historycy zaproponowali blisko 100 motywów, a biorąc pod uwagę, że książeczka paszportowa posiada jedynie 19 stron było to naprawdę trudne zadanie.

d1i4epa

Do zaprojektowania nowych dokumentów zostali także zaproszeni internauci. Mogli wybrać sześć spośród trzynastu przedstawionych motywów graficznych.

Obok tych, które w głosowaniu na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl cieszyły się największą popularnością, w nowym paszporcie znajdą się również wzory wybrane przez specjalny zespół. Są to:

1. Bitwa Warszawska
2. Cmentarz Orląt Lwowskich
3. Godło II RP
4. Grób Nieznanego Żołnierza
5. Ignacy Paderewski
6. Józef Piłsudski
7. Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza
8. Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich
9. Order Virtuti Militari
10. Powstania Śląskie
11. Roman Dmowski
12. Wincenty Witos
13. Wojciech Korfanty

Nowy paszport MSWiA
Nowy paszportŹródło: MSWiA, Fot: MSWiA
Nowy paszport MSWiA
Nowy paszportŹródło: MSWiA, Fot: MSWiA
Nowy paszport MSWiA
Nowy paszportŹródło: MSWiA, Fot: MSWiA
Nowy paszport MSWiA
Nowy paszportŹródło: MSWiA, Fot: MSWiA

Ponad milion Polaków otrzyma nowy paszport

W 2016 roku zostało wydanych ponad 1 mln 334 tys. paszportów. Z kolei w 2018 r. kończy się ważność 1,3 mln paszportów. Osoby, które złoża wniosek o nowy, otrzymają już nowy wzór dokumentu.

d1i4epa

W 2013 r. zmieniły się przepisy i wniosek o wydanie paszportu można składać w dowolnym wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego na terenie całego kraju. To ogromne ułatwienie dla osób, które nie przebywają w miejscu, w którym są zameldowane. Od czerwca działa jeszcze jedna usługa, która ułatwia wyrabianie paszportu: urząd powiadomi nas, że paszport jest gotowy do odbioru. Wystarczy tylko we wniosku o nowy dokument podać swój numer telefonu lub adres e-mail. Usługa od samego poczatku cieszy się ogromną popularnością. Już w pierwszym miesiącu jej działania skorzystało z niej 60 tys. osób.

d1i4epa

Podziel się opinią

Share
d1i4epa
d1i4epa