Nowe potęgi tworzą alternatywę dla MFW
Na początku przyszłego roku kraje BRICS chcą uruchomić fundusz walutowy o wartości 100 mld dolarów. Problemem mogą okazać się jednak kłopoty gospodarcze - pisze "Bloomberg Businessweek".
Stworzenie rezerwy walutowej przez Chiny, Indie, Brazylię, Rosję i RPA zaczyna nabierać realnych kształtów. - Na następnym spotkaniu BRICS, na początku przyszłego roku, należy się spodziewać dyskusji na ten temat i ostatecznej decyzji - zapowiada rosyjski minister finansów Anton Siluanow.
Państwa we wrześniu porozumiały się już w sprawie wysokości wkładu do Funduszu. Chiny przeznaczą na ten cel 41 mld dolarów, Brazylia, Indie i Rosja po 18 mld dolarów, a RPA pozostałe 5 mld dolarów.
Jednym z celów funduszu byłoby łagodzenie kłopotów związanych z załamaniem gospodarczym. Bardzo możliwe, że nadejdzie ono już niedługo, bowiem nad krajami BRICS zbierają się "czarne chmury" - czytamy.
Wiosną i latem tego roku inwestorzy wycofali kilkadziesiąt miliardów dolarów z rynków wschodzących. Kłopoty mają też poszczególne kraje BRICS. Brazylia wykosztowała się na organizację mundialu i igrzysk olimpijskich, na kondycji Rosji negatywnie odbijają się niskie ceny ropy i gazu, natomiast w RPA bezrobocie wynosi 25 proc., a wzrost PKB zaledwie 2 proc. Problemem Indii jest z kolei słabnąca waluta i spowalniający wzrost gospodarczy. W Chinach zaś prognozowany na 7,5 proc. wzrost PKB będzie najniższy od dwóch dziesięcioleci.
- Drugi azjatycki kryzys finansowy jest już w drodze. I nie przejdzie szybko - stwierdził niedawno ekonomista Swaminathan Aiyar.