Trwa ładowanie...

Nowe przepisy emerytalne. Zobacz, co musisz zrobić, żeby uzyskać prawo do świadczenia

1 października wejdą w życie przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego. Dla kobiet progiem będzie 60 lat, natomiast dla mężczyzn 65. Warto jednak pamiętać, że skorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego to prawo, a nie obowiązek. Nie zawsze i nie każdemu będzie się to opłacać.

Nowe przepisy emerytalne. Zobacz, co musisz zrobić, żeby uzyskać prawo do świadczeniaŹródło: Fotolia, fot: Wissmann Design
d45gjs6
d45gjs6

Przed decyzją o skorzystaniu z prawa do przejścia na emeryturę warto udać się do placówki ZUS-u i skonsultować się z doradcą. Od początku lipca w ZUS-ie możemy znaleźć specjalnie wyznaczonych do tego pracowników. Doradca przeliczy, ile wyniosłaby nasza emerytura i podpowie, czy przejście na nią w tym momencie jest dla nas opłacalne. Pomoże również skompletować dokumenty oraz wypełnić wniosek emerytalny.

Może się okazać, że przedłużenie naszej aktywności zawodowej nawet o kolejny rok spowoduje relatywnie duży wzrost wysokości przyszłego świadczenia. Decyzja o tym, kiedy przejdziemy na emeryturę należy do nas.

Kto może ubiegać się o emeryturę?

Podstawowym kryterium jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Staż pracy nie jest warunkiem koniecznym. Zależy od niego jednak wysokość emerytury.

W przypadku kobiet od 1 października minimalny staż składkowy i nieskładkowy gwarantujący najniższą emeryturę będzie wynosić 20 lat. W przypadku mężczyzn minimalny staż to 25 lat. Od 1 marca najniższa gwarantowana tym stażem emerytura wynosi 1000 zł. O emeryturę mogą się również ubiegać osoby z mniejszym stażem pracy. Kwota świadczenia będzie wtedy po prostu niższa.

d45gjs6

Obecnie minimalny staż pracy dla kobiet to 22 lata. ZUS automatycznie podwyższy emeryturę do 1000 zł osobom, które do tej pory nie miały gwarancji uzyskania minimalnie takiego świadczenia, a wraz ze zmianą przepisów prawo takie pozyskały (ich staż pracy znalazł się w przedziale między 20 a 22 latami). Nie będzie konieczności składać specjalnego wniosku.

Wysokość świadczenia zależy od kilku czynników:

  • stażu pracy (wysokość kapitału początkowego),
  • wynagrodzenia,
  • płaconych po 1998 r. składek,
  • średniego dalszego trwania życia.

Jest jeszcze jeden mały szczegół, który pozwoli podnieść świadczenie nawet o 10 proc. Jak sie okazuje, nie jest beznaczenia kiedy składamy wniosek. Parę dni różnicy może zdecydować o tym, że przez lata będziemy otrzymywać kilkaset złotych więcej. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą zapisów ustawy o emeryturach i rentach. Na ich podstawie emerytura każdego wnioskującego o świadczenie w czerwcu obliczana jest na podstawie wskaźnika rocznej waloryzacji składek.

d45gjs6

Jak tłumaczyliśmye w finanse WP, problem w tym, że wynosi on zaledwie nie więcej niż 2 proc. Jednak już dla wniosków złożonych w pozostałych miesiącach roku wykorzystuje się wskaźnik kwartalny. Ten z kolei jest aż o 10 proc. wyższy i wynosi nawet 12 proc., a czasami i więcej.

Zobacz też: reforma emerytalna - koniec z groszowymi emeryturami:

Co należy zrobić żeby otrzymać emeryturę?

Wniosek o otrzymanie emerytury można składać najwcześniej 30 dni przed dniem, w którym osiągniemy wiek emerytalny.

ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji, jeśli złożyliśmy kompletny wniosek. Co powinien zawierać?

d45gjs6

Przede wszystkim świadectwa pracy oraz zaświadczenia ZUS Rp-7, które wystawiali nam pracodawcy. Użyteczne będzie również zaświadczenie o okresie odbywania studiów, akty urodzenia dzieci, książeczka wojskowa, legitymacja ubezpieczeniowa czy oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.

Na podstawie tych wszystkich dokumentów ustalony będzie kapitał początkowy, który jest podstawą do określenia wysokości emerytury. Wniosek o ustalenie kapitału początkowego należy złożyć z wnioskiem o emeryturę. Można też zrobić to wcześniej.

Co jeszcze się zmieniło?

Po otrzymaniu emerytury będzie można znów pójść do pracy. Wysokość wynagrodzenia nie będzie wpływała na wielkość świadczenia ani jego ewentualne zawieszenie. ZUS deklaruje, że skontaktuje się z osobami, których świadczenia zostały do tej pory zawieszone z tego powodu. Będą one mogły pobierać emeryturę.

d45gjs6

Od 1 października nie będzie przyznawana emerytura częściowa. Wnioski mogą jednak składać osoby, które do 30 września spełnią warunki potrzebne, by ją uzyskiwać. Zostaną one rozpatrzone według starych zasad nawet jeśli złożymy je po 1 października.

Prawa do innych świadczeń

Po wejściu w życie nowej ustawy świadczeń nie stracą osoby posiadające prawo do:

  • świadczenia (zasiłku) przedemerytalnego,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • emerytury pomostowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (przyznanej na okres do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na okres przypadający po dniu osiągnięcia tego wieku albo na trwałe). Jeśli jednak osiągniemy wiek emerytalny, to możemy się o świadczenie ubiegać. Warto jednak sprawdzić, czy będzie to dla nas ruch opłacalny.
d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6