Trwa ładowanie...

Uważaj, kiedy składasz wniosek o emeryturę. Możesz stracić kilkaset złotych miesięcznie

Jarosław Kaczyński mógł mieć znacznie niższą emeryturę. Wystarczyło, by ubiegał się o nią w czerwcu. To dotyczy wszystkich emerytów w Polsce.

Uważaj, kiedy składasz wniosek o emeryturę. Możesz stracić kilkaset złotych miesięcznieŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
duq0mg5
duq0mg5

Nawet 10 proc. - o tyle może być niższe świadczenie emerytalne, jeśli zdecydujemy się złożyć wniosek w czerwcu. Dlatego każdego roku lepiej zrobić to wcześniej lub wstrzymać się ze składaniem wniosku. Choćby do lipca. Dopóki nie zmienią się przepisy.

O tym, że na niekorzystnej luce w przepisach omal nie stracił Jarosław Kaczyński informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Według niej urodzony 18 czerwca polityk po ukończeniu 67. roku życia chciał złożyć w żoliborskim oddziale ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Tam przekonano go jednak, żeby z wnioskiem poczekał do lipca. "Dzięki temu dostał wyższe świadczenie" - twierdzi "Rz".

Zobacz też film: Waloryzacja emerytur w 2018 r. Seniorzy dostaną podwyżki świadczeń

Jak to możliwe? Chodzi o zapisy ustawy o emeryturach i rentach. Wynika z nich, że jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, wówczas do obliczenia emerytury ZUS zastosuje wskaźnik rocznej waloryzacji składek. Wynosi on zwykle 1-2 proc. Natomiast w pozostałych miesiącach stosuje się wskaźnik kwartalny. A ten wynosi nawet 12 proc. i więcej - zauważa "Rz". I wskazuje, że tak duża różnica, sięgająca 10 pkt. proc., odbija się znacząco na wysokości świadczenia. Potwierdza to Wojciech Andrusiewicz z Centrali ZUS w Warszawie.

duq0mg5

Świadomość "czerwcowego wyjątku" jest jednak wśród Polaków niewielka. Jak zauważa dziennik, każdego roku około 10 tys. emerytów - nieświadomych tego mechanizmu - składa wniosek o świadczenie właśnie w czerwcu. Przez to dostają emeryturę niższą nawet o kilkaset złotych. "Rz" podaje przykład emeryta, któremu ZUS obliczył świadczenie na 2700 zł brutto. Wniosek złożył w maju. Nie dostał jednak emerytury, ponieważ nie zrezygnował z pracy na etacie. Kiedy to zrobił i ponownie zgłosił się o obliczenie świadczenia (nieszczęśliwie zrobił to właśnie w czerwcu) - ZUS obliczył mu emeryturę o ponad 200 zł niższą. Zdaniem Sądu Najwyższego niższa emerytura - obliczona na wniosek złożony w czerwcu - została obliczona zgodnie z prawem.

duq0mg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duq0mg5