Nowe zasady zatrudniania od tego miesiąca
Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju. Otrzymują oni teraz jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Praca na okres krótszy niż pół roku odbywa się na podstawie oświadczeń.
13.05.2014 | aktual.: 15.05.2014 08:17
Zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju. Otrzymują oni teraz jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Praca na okres krótszy niż pół roku odbywa się na podstawie oświadczeń. Co jeszcze przewiduje nowe prawo?
Przede wszystkim wydłużono z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Wniosek o takie zezwolenie osoba zza granicy może teraz złożyć podczas swojego legalnego pobytu, w dogodnym dla siebie momencie. Cudzoziemiec, który pracuje w Polsce, może obecnie ubiegać się o zezwolenie na pobyt oraz pracę w ramach jednej procedury. Przedsiębiorca, który chce zatrudnić w Polsce osobę zza granicy, musi ubiegać się dla niego o zezwolenie na pracę ( po jego uzyskaniu cudzoziemiec może wystąpić o zezwolenie na pobyt).
Zezwolenia wydają właściwi wojewodowie (dla pracy trwającej dłużej niż pół roku), a wykonywanie pracy przez cudzoziemca nie może odbywać się na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę. Ten dokument jest wydawany dla konkretnego cudzoziemca i określa firmę powierzającą wykonywanie pracy.
Nowe przepisy zakładają też korzystanie z tzw. procedury uproszczonej. Pozwala ona obywatelom sześciu państw: Republiki Armenii, Republiki Białoruś, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej Ukrainy wykonywać pracę w Polsce przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę, pod warunkiem, że cudzoziemiec posiada zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia podmiotu o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz uprawniający go do wykonywania pracy na terytorium RP tytuł pobytowy.
Rozwiązanie to, ze względu na minimum formalności i niskie koszty (rejestracja oświadczenia jest bezpłatna), jest bardzo popularne zarówno wśród pracodawców jak i cudzoziemców podejmujących prace w Polsce.
Najważniejsze ułatwienia dla cudzoziemców. Co trzeba wiedzieć?
- Cudzoziemiec przyjeżdżający do Polski w celach zarobkowych nie będzie musiał załatwiać dwóch zezwoleń: na pracę oraz na pobyt. Wystarczy tu jedna procedura.
- Pracownik, która straci zatrudnienie będzie miał miesiąc na znalezienie nowego, bez utraty zezwolenia na pobyt.
- W dogodnym dla siebie momencie, będzie można składać wnioski o pobyt czasowy, jednak nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terenie Polski (do tej pory było to, aż 45 dni przed końcem aktualnego zezwolenia).
- Wydłużony zostanie okres zezwolenia na pobyt czasowy z 2 do 3 lat.
- Do 3 lat zostanie wydłużony pobyt dla osób zza granicy, którzy kontynuują w Polsce studia. Cudzoziemiec kończący polską uczelnię, będzie mógł starać się o roczne zezwolenie, które umożliwi mu znalezienie w Polsce pracy.
- Poszerzono grupę osób mogących ubiegać się o zezwolenie na pobyt stały na czas nieokreślony, o osoby z Kartą Polaka.
- Osoba chcąca zatrudnić obcokrajowca pochodzącego spoza UE, będzie musiał udowodnić, że nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego kandydata na rynku rodzimym. AK/WP.PL