Trwa ładowanie...
d3e0ge2
07-11-2016 11:20

Nowela ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa pakiet dyrektyw unijnych dotyczących zamówień publicznych.

d3e0ge2
d3e0ge2

Celem nowej ustawy jest wdrożenie dyrektywy unijnej dot. udzielania koncesji oraz wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad udzielania zamówień w drodze umów koncesji na roboty budowlane.

Istotą dyrektywy unijnej jest ograniczenie niepewności prawnej przy udzielaniu koncesji. Ma także sprzyjać publicznym i prywatnym inwestycjom w infrastrukturę i usługi strategiczne, zapewniając najlepszy możliwy stosunek jakości do ceny oraz ułatwiać realizacje projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowela zakłada, że zasadą będzie zawieranie umów koncesji po opublikowaniu ogłoszenia o koncesji w Biuletynie Zamówień Publicznych; dotyczy to umów o wartości od 30 tys. euro do 5 mln 225 tys. euro; do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej będą wpisywane umowy koncesji o wartości od 5 mln 225 tys. euro.

Nowe przepisy przewidują także zmiany w zasadach wykluczania wykonawców z postępowania, na zasadach podobnych do Prawa zamówień publicznych. Ustawa zawiera także uregulowania dotyczące bezstronności osób biorących udział w postępowaniu po stronie zamawiającego; przewiduje, że umowy będą mogły być zawierane co do zasady na pięć lat.

d3e0ge2

Nowa ustawa zmienia system środków ochrony prawnej w obszarze koncesji. W miejsce obowiązującej drogi administracyjno-sądowej przyjmuje się system przewidziany w Prawie zamówień publicznych, tj. odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej oraz skargi do Sądu Okręgowego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.

d3e0ge2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e0ge2