Trwa ładowanie...
d3sdzbt

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej - do komisji

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej autorstwa grupy posłów PiS. Zakłada on m.in przeniesienie z resortu skarbu do ministerstwa energii nadzoru nad spółkami energetycznymi.

Share
d3sdzbt

Projekt, który wprowadza też wiele zmian w innych aktach prawnych, trafi do komisji. W głosowaniu posłowie zdecydują czy będzie to komisja energii i skarbu państwa, czy też komisja administracji i spraw wewnętrznych, o co wnioskował Marek Wójcik z PO, który wskazywał, że jest to już trzecia, w niedługim czasie, nowelizacja ustawy o działach i - jego zdaniem - wynika ona z "nieracjonalnego pośpiechu". Posłowie opozycji zarzucali też , że projekt nowelizacji nie jest projektem rządowym, czy ministerialnym, co oznacza, że nie został poddany konsultacjom, w tym konsultacjom międzyresortowym.

Jak mówił w piątek Maciej Małecki (PiS) uzasadniając projekt, nowe przepisy są potrzebne ze względu na nowelizację - w listopadzie ub. roku - ustawy o działach administracji rządowej, na mocy której powołano nowy resort - ministerstwo energii. Jego szef musi więc przejąć zadania i kompetencje, które przypadały dotąd szefowi byłego ministerstwa gospodarki. Nowelizacja wprowadza więc zmiany w 26 ustawach, m.in. ustawie Prawo energetyczne, Prawo o ruchu drogowym, Prawo atomowe, Prawo ochrony środowiska, ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ustawie o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czy też ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

Resort energii przejąłby też nadzór nad spółkami energetycznym; Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą, sprawował by także nadzór nad TF Silesia, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica i ich spółkami zależnymi.

d3sdzbt

Miałby również uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstw górniczych, (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka"), spółek zależnych od tych przedsiębiorstw, CZW "Węglozbyt", "Węglokoks" w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz ich spółek zależnych.

Szef resortu energii, według projektu, ma przejąć też uprawnienia w stosunku do kopalni soli Bochni i Wieliczce. Podlegałby mu też Wyższy Urząd Górniczy.

Z kolei Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej wykonywałby uprawnienia Skarbu Państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazowego oraz PERN Przyjaźń.

Drugie czytanie projektu nowelizacji ma się odbyć na kolejnym posiedzeniu Sejmu, za dwa tygodnie.

d3sdzbt

Podziel się opinią

Share
d3sdzbt
d3sdzbt