Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaiu praniu brudnych pieniędzy
Sejm w tym tygodniu powinien zakończyć prace nad zmianami ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu.
Wczoraj poprawkami Senatu do już uchwalonej nowelizacji ustawy zajmowała się Komisja Finansów Publicznych.
Zmiany rozszerzają zakres transakcji, które powinny być zgłaszane do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (jest nim jeden z wiceministrów finansów). Obowiązek ten obejmować będzie również polisy na życie, także te powiązane z ubezpieczeniem emerytalnym. Generalną zasadą jest zgłaszanie do GIIF transakcji, których wartość przekracza równowartość 15 tys. euro.
Nowe przepisy nakazują tzw. instytucjom obowiązanym (m.in. banki, brokerzy i TFI)
stosowanie środków bezpieczeństwa finansowego wobec klientów. To m.in. dokładna weryfikacja tożsamości i bieżącego monitorowania stosunków gospodarczych z klientem. Ustawa wprowadza także wymóg wdrożenia wewnętrznych procedur w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Podmiotom, które tego nie zrobią, grozić będzie kara pieniężna do 750 tys. zł.
Senatorowie chcą, aby część z tych przepisów nie dotyczyła adwokatów i radców prawnych. O losach poprawki zdecyduje Sejm. Przepisy wejdą w życie rok po ich ogłoszeniu.
W 2008 r. GIIF przekazał do prokuratury 248 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Wartość kwestionowanych transakcji sięgała 1,03 mld zł. Generalny Inspektor 319 razy zablokował także rachunki osób podejrzanych.
Konrad Krasuski
PARKIET