Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
19-04-2016 11:43

Nowoczesne narzędzia na rynku walutowym

Dynamiczne zmiany na rynku walutowym niejako wymuszają na podmiotach stosowanie skutecznych narzędzi. To dzięki nim uczestnicy rynku mają możliwość zawierania korzystnych transakcji. Co ciekawe, są to nie tylko platformy obsługiwane przez PC, ale dostępne również na urządzeniach mobilnych, co zdecydowanie rozszerza pole działania.

Nowoczesne narzędzia na rynku walutowym
d1ykmgp
d1ykmgp

Rynek walutowy ma niezmiernie istotny wpływ na funkcjonowanie gospodarki finansowej. Każdego dnia notowane są na nim obroty sięgające bilionów dolarów. O skali zjawiska świadczą chociażby wyniki ostatniego badania Narodowego Banku Polskiego oparte o dane z rynków światowych i krajowych.

Analiza rynku walutowego na podstawie danych NBP


Rynek walutowy jest miejscem realizacji transakcji wymiany jednej waluty na drugą między jego uczestnikami. Działa on na podobnych zasadach, co rynek produktów, nieruchomości czy pracy. Badania rynku walutowego prowadzone są cyklicznie przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych przy współudziale centralnych banków narodowych.

d1ykmgp

Dzienne obroty netto na krajowym rynku walutowym wyniosły 7564 mln USD. W przeważającej części były to transakcje waluta obca/PLN (5446 mln USD). Transakcje między dwiema walutami obcymi z wyłączeniem złotego osiągnęły dzienny obrót na poziomie 2118 mln USD. Dla porównania, światowy rynek walutowy w analogicznym okresie odnotował dzienny obrót netto na poziomie 5,3 bln USD.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że znaczący wpływ na obroty na krajowym rynku walutowym, szczególnie w segmencie operacji kasowych, mają nowoczesne platformy transakcyjne. Ponad połowa obrotów została wygenerowana właśnie przy ich udziale (źródło: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemfinansowy/obroty.html).

Jak widać, zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w handlu walutami cieszy się wśród uczestników rynku coraz większym zainteresowaniem.

Nowoczesne platformy transakcyjne

Tym, co ma kluczowe znaczenie w obrocie walutowym, są przede wszystkim szybkość i bezpieczeństwo transakcji. Tradycyjne kanały wymiany walut – jak chociażby kantory tradycyjne – nie są w stanie sprostać wymogom współczesnego rynku. W odpowiedzi na oczekiwania i potrzeby użytkowników instytucje finansowe wprowadzają na rynek innowacyjne rozwiązania w znaczący sposób ułatwiające wymianę walutową. Nie chodzi tu wyłącznie o klasyczne transakcje typu kupno/sprzedaż. Na przykład platforma transakcyjna iPKO Dealer oferuje użytkownikom więcej możliwości. Klient poza natychmiastową wymianą waluty po obowiązującym kursie może również zaplanować przyszłe
transakcje. W oparciu o publikowane przez bank prognozy zmian na rynku może określić, po jakim kursie chce kupić lub sprzedać określoną walutę.

d1ykmgp

Co ważne, nie musi śledzić na bieżąco notowań, bowiem zaplanowana transakcja zostanie zrealizowana automatycznie zgodnie z wytycznymi, kiedy tylko będzie to możliwe na platformie.

Osoby stale poruszające się po rynku walutowym mogą znacznie ułatwić sobie życie, wykorzystując nowoczesną platformę jako źródło informacji. Alternatywą dla śledzenia zmian na rynku jest określenie wysokości kursu, o którym chcemy uzyskać informację. System automatycznie wyśle powiadomienie SMS-em o osiągnięciu wskazanej ceny.

materiały partnera (fot. materiały partnera)
materiały partnera Źródło: (fot. materiały partnera)

Mobilne kanały dostępu

Mobilność jest najnowszym trendem, którego znaczenie rośnie z roku na rok. Należy zwrócić uwagę, że na rynku polskim funkcjonuje obecnie ponad 57 mln aktywnych kart SIM, co oznacza nasycenie go na poziomie niemal 150%. Według raportu _ Perspektywy rozwojowe Mobile online w Polsce 2015 _ od 2014 roku liczba użytkowników internetu na urządzeniach mobilnych przekroczyła tę korzystających z komputerów stacjonarnych (źródło: http://www.ican.pl/files/book_raport_mobile_2015.pdf).

d1ykmgp

Trudno się zatem dziwić, że również bankowość zainteresowała się wykorzystaniem urządzeń mobilnych do realizacji transakcji przy użyciu smartfonów. Nie chodzi tu o coraz powszechniejsze przeprowadzenie transakcji w aplikacjach czy płatności telefonem zamiast kartą. Obecnie użytkownicy niezależnie od miejsca i dostępu do PC mogą aktywnie uczestniczyć w rynku wymiany walut. Instytucje finansowe przeznaczają dla nich aplikacje umożliwiające kupno i sprzedaż, śledzenie historii transakcji czy też obserwowanie aktualnych notowań. Jest to funkcja szczególnie przydatna klientom biznesowym, którzy często z racji obowiązków służbowych lub wyjazdów biznesowych nie mogą skorzystać z tradycyjnego kanału dostępu do Internetu i platformy transakcyjnej w biurze.

Tym, co wyróżnia nowoczesne platformy wymiany walut spośród innych tego typu rozwiązań, jest między innymi brak kwoty minimalnej transakcji, co często zdarza się w przypadku brokerów walutowych, a także możliwość zaplanowania transakcji nawet w sytuacji braku środków na koncie. Przedsiębiorca, który spodziewa się wpływu środków, może z wyprzedzeniem zaplanować kupno lub sprzedaż waluty bez konieczności oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty.

Nowoczesne rozwiązania oferowane przez instytucje finansowe są funkcjonalnym narzędziem dla przedsiębiorców prowadzących rozliczenia z kontrahentami zagranicznymi. Wszechstronność operacji, które mogą wykonać zarówno w czasie rzeczywistym, jak i zaplanować w przyszłości, a także dostęp do platformy przez mobilne kanały pozwalają na aktywne uczestnictwo na rynku walutowym.

d1ykmgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ykmgp