Trwa ładowanie...

Nowości w naziemnej telewizji cyfrowej

TP EmiTel będzie operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. W środę spółka podpisała umowę z TVP w sprawie jego uruchomienia. Telewizja publiczna chce uruchomić na tym multipleksie TVP1 w jakości HD - jeszcze przed Euro 2012.

Nowości w naziemnej telewizji cyfrowejŹródło: Jupiterimages
d59hhsh
d59hhsh

Multipleks ma być uruchamiany stopniowo w różnych regionach kraju od 15 grudnia 2011 r. do 27 kwietnia 2014 r. Pod koniec tego roku programy na nim mają docierać do ok. 15 proc. Polaków, a w połowie przyszłego roku - do ok. 92 proc. Do października 2012 r. kanały TVP będą dostępne dla 95 proc. mieszkańców Polski.

Umowa została podpisana w obecności ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka i wiceminister Magdaleny Gaj. TVP reprezentował prezes Juliusz Braun, a TP EmiTel prezes tej spółki Przemysław Kurczewski.

- Rząd premiera Tuska zastał Polskę analogową, zostawia cyfrową. (...) Dzisiejsza umowa rozpoczyna proces budowania multipleksu pierwszego - powiedział w środę Grabarczyk. Dodał, że dzięki zwalnianiu częstotliwości analogowych, czyli tzw. dywidendzie cyfrowej, pojawi się możliwość uruchomienia kolejnych multipleksów. Zaznaczył jednak, że budowa kolejnych rozpocznie się dopiero wtedy, gdy zagospodarowane zostaną pierwsze trzy multipleksy.

- Switch-off (wyłączenie telewizji analogowej - PAP) nastąpi w 2013 roku, zgodnie z harmonogramem przewidzianym w ustawie - powiedział Grabarczyk.

d59hhsh

Gaj podkreśliła, że to ważny dzień dla Polaków, rządu, TVP i spółki TP EmiTel. - Podpisanie tej umowy jest ostatnim formalnym warunkiem, aby mógł ruszyć pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej - zaznaczyła.

Dodała, że liczy, iż mecze na Euro 2012 będzie można oglądać w telewizji cyfrowej w wysokiej jakości - HD (High Definition). - Telewizja publiczna, jako spółka publiczna, powinna być motorem tej cyfryzacji. Jeśli TVP ma wyłączność na Euro 2012, to fajnie byłoby, gdyby zaproponowała widzom HD. Na pewno będę lobbowała w KRRiT i UKE, żeby TVP dostała na multipleksie większy zasięg - żeby olimpiada, Euro 2012 była w jakości HD - zaznaczyła.

Grabarczyk dodał jednak, że w tej sprawie "punktem wyjścia jest wola nadawcy". TVP wystąpiła już o zmianę rezerwacji tak, żeby zwiększyć pojemność swoich programów na pierwszym multipleksie. Dzięki temu spółka mogłaby nadawać 1 kanał w jakości HD i 2 kanały w standardowej jakości SD.

Braun zaznaczył, że aby uruchomić kanał w wysokiej rozdzielczości, TVP musi otrzymać większy zakres częstotliwości. - Mam nadzieję, że uzyskamy zgodę na to. (...) Chcielibyśmy, żeby na Euro 2012 program pierwszy TVP na pierwszym multipleksie docierał do wszystkich obywateli w systemie HD - zaznaczył.

d59hhsh

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, znajdą się na nim programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie. Obok TVP będą na nim programy: Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.

Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRiT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

d59hhsh

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony pod koniec 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowej TVP2, które może nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Wyłączą analogową telewizję

W Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zgodnie z nią do końca lipca 2013 r. nadawanie analogowe wyłączą: TVP, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym.

d59hhsh

Dzięki telewizji cyfrowej mogą rozwinąć się też usługi dodatkowe, np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych (docelowo siedem programów w ramach multipleksu pierwszego i po osiem programów w ramach drugiego oraz trzeciego).

Ustawa reguluje kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie zapewniają cyfrowego odbioru programów telewizyjnych. Klient będzie musiał pisemnie potwierdzić fakt, że wie, iż kupuje taki odbiornik. Rozwiązanie to ma chronić konsumentów przed nieświadomym kupowaniem urządzeń niespełniających wymagań technicznych odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Ustawa porusza też m.in. sprawy związane z kampanią informacyjną dotyczącą cyfryzacji telewizji, która zapozna społeczeństwo ze zmianą w sposobie odbioru programów telewizyjnych. Podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia takiej kampanii będą zarówno Telewizja Polska, jak i nadawcy komercyjni: Polsat, TVN, Polskie Media (TV4) oraz Telewizja Puls. Zobowiązani są oni do nadawania w swoich programach przekazów o telewizji cyfrowej.

d59hhsh

W lipcu w Polsce ruszyła kampania informacyjna dotycząca przejścia z analogowego nadawania telewizji na cyfrowe. Potrwa do 31 lipca 2013 roku. W ramach kampanii przygotowano m.in. dziewięć spotów telewizyjnych. Będą one emitowane dwa razy dziennie, między godz. 6 a 22.

KRRiT zakłada, że uruchomienie kolejnych multipleksów (4. i 5.) będzie wiązało się z wprowadzeniem do nich programów płatnych. Rada, we współpracy z UKE, zamierza też pracować nad wprowadzeniem radiofonii cyfrowej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

d59hhsh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d59hhsh