Nowy szczyt na koniec tygodnia
Kończący się tydzień stał pod znakiem prób nadbijania trzyletnich maksimów przez rodzime główne indeksy.
01.04.2011 18:23
Kończący się tydzień stał pod znakiem prób nadbijania trzyletnich maksimów przez rodzime główne indeksy.
W piątek również przy wsparciu rosnących giełd europejskich WIG oraz WIG20 podjęły, po dodatnim otwarciu, próbę powrotu na środowe szczyty, z których w dość spektakularny sposób oddaliły się w trakcie środowych notowań. Próba ta w pełni się udała. Dzisiaj nastroje poprawił od rana Europejski Bank Centralny, który obiecał wesprzeć irlandzki rząd w staraniach naprawy tamtejszego sektora bankowego. W efekcie jeszcze przed półmetkiem sesji warszawskie wskaźniki zyskiwały niemal jeden procent, poddając się dobremu klimatowi na zewnątrz, któremu nie przeszkodziła seria słabszych danych ze strefy euro. Mimo lepszych nastrojów aktywność graczy pozostawiała jednak w tej fazie dnia wiele do życzenia, a rynek na większą cześć sesji utknął w konsolidacji. Nieco ożywienia przyniosły tradycyjne dane makro zza oceanu. Większy od oczekiwań przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA w marcu wzmocnił parkiety europejskie, a także pozwolił rozpocząć dzień amerykańskim indeksom od wzrostów. Skorzystały również na tym
główne barometry w Warszawie, które śladem powiększających wzrosty giełd zagranicznych finiszowały na dziennych szczytach. WIG zyskał 1,54 procent a WIG20 - 2,14 procent przy solidnym obrocie, który wyniósł niemal 1,3 miliarda złotych.
Globalny optymizm wykorzystały przede wszystkim akcje PKN wspinające się najwyżej od 2007 roku (6,55%), mimo iż spółka nie będzie rekomendowała wypały dywidendy za 2010 rok. Z kolei PZU (1,66%), zapowiedziało, że w następnych latach nie wyklucza przeznaczanie nawet 100 procent zysku na wypłatę dywidendy. Wsparcie dla indeksów przyszło również ze strony słabszego ostatnio Pekao (2,8%) oraz będącego w trakcie wymiany członków zarządu PKO BP (2,3%). Pozytywne wrażenie wciąż robiły papiery TVN (2%) oraz Getinu (3,2%), kontynuując wspinaczkę na nowe trzyletnie maksima. Udana końcówka podciągnęła również wyceny KGHM oraz Lotosu Po załamaniu na wieść o niespodziewanej emisji odbudowuje się kurs Kernela, który dzisiaj zyskał 6 procent. Słabsza sesja stała się udziałem spółek budowlanych, Polimexu, PBG oraz Budimexu. Spadek tych dwóch ostatnich to efekt korekty silnego wzrostu na wczorajszej, kończącej kwartał sesji.
W gronie mniejszych spółek popyt zainteresował się między innymi akcjami GetinNoble, które po przespanym ubiegłym roku, w 2011 wysuwają się na pozycję lidera branży pod względem wzrostu kursu. Ponadto silna zwyżka kursu miała miejsce w przypadku walorów ERG, Trakcji, Wasko, Azotów Tarnów i Oponeo, które po wybiciu przez lokalne szczyty jest najdroższe od 2008 roku. Spokojnie inwestorzy przyjęli informacje o konieczności tymczasowego zamknięcia przez KOV jednego z odwiertów Brunei z powodów technicznych, gdyż wycena spółki się nie zmieniła.
Sesje i tydzień zakończyliśmy z nowymi maksimami, jednak styl osiągania przez główne indeksy nowych szczytów pozostawia wiele do życzenia. Jak już nieraz wspominałem szerokość rynku rzadko potwierdza ostatnio obowiązujący trend wzrostowy, co nie ułatwia zadania osobom prognozującym giełdową koniunkturę. Z rynkiem jednak trudno dyskutować, trzeba się mu poddać a faktem jest, że po przykrej środowej niespodziance w efektownym stylu WIG20 wyznaczył nowy szczyt. Obecnie celem wędrówki indeksu winny być poziomy 2890 i 2940 punktów. Niedźwiedziom pozostaje jedynie wierzyć, że jest to jedynie swoisty prima aprilisowy żart, a w przyszłym tygodniu nie dojdzie do kontynuacji rajdu giełdowych byków. Wymowa sesji nie pozostawia jednak złudzeń stawiając stronę popytową w dużo bardziej komfortowej sytuacji.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |