Nowy szef federalnego Urzędu Podatkowego
Prezydent Barack Obama mianował w czwartek Daniela Werfela na stanowisko p.o. szefa federalnego Urzędu Podatkowego (IRS) na miejsce Stevena Millera, który w środę podał się do dymisji po skandalu związanym z kontrolowaniem konserwatywnych ugrupowań.
Również w czwartek odejście z IRS na emeryturę zapowiedział jeden z zastępców Millera, Joseph Grant, który kierował wydziałem ds. ulg podatkowych.
Ogłaszając nominację 42-letniego Werfela, długoletniego urzędnika federalnego, Obama odrzucił równocześnie możliwość powołania specjalnego prokuratora, który zbadałby sytuację panującą w tym urzędzie. Prezydent powiedział, że do zbadania kto w IRS był odpowiedzialny za dopuszczanie się do nadużyć w sprawdzaniu organizacji ubiegających się ulgi podatkowe, wystarczą dochodzenia prowadzone przez Kongres i Departament Sprawiedliwości.
Komentatorzy podkreślają, że Werfel przejmując ster IRS w momencie kryzysu tego urzędu będącego celem ataków i dochodzeń, będzie miał niełatwe zadanie.
Skandal wybuchł, gdy amerykańskie media ujawniły, powołując się na projekt raportu z audytu inspektora generalnego Departamentu Skarbu, że specjalny oddział IRS, odpowiedzialny za sprawdzanie organizacji pozarządowych, które mogą ubiegać się w USA o zwolnienia z płacenia podatków, stosował kryteria polityczno-ideologiczne wybierając grupy do skontrolowania.
Z 298 organizacji pozarządowych wybranych do szczegółowej kontroli przez IRS aż 72 miały w nazwie "Tea Party" (konserwatywny ruch sprzeciwiający się zwiększaniu obciążeń podatkowych - PAP) a 13 słowo "patriot" (patriotyczny). Dodatkowej kontroli IRS miały też podlegać te organizacje pozarządowe, które krytykowały rząd za nadmierne wydatki lub których celem było "zapoznawanie Amerykanów z konstytucją USA".
Media ujawniły też, że z audytu wynika, iż o tych niewłaściwych praktykach wiedzieli wysokiej rangi pracownicy IRS już od połowy 2011 r., czyli na rok przed zapewnieniami w Kongresie ówczesnego szefa IRS Douglasa Shulmana, że Urząd Podatkowy nie namierzał grup konserwatywnych.
- Nawet jeśli te praktyki nie były nielegalne, to tak jak wszyscy myślę, że to skandaliczne i nie do zaakceptowania - ocenił we wtorek prokurator generalny USA Eric Holder, który ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie działań IRS.
Prezydent Obama zapewnił w czwartek, że dołoży wszelkich starań aby wyeliminować wszelkie nieprawidłowości w działalności urzędów i agencji federalnych. (PAP)