Nowy szef MSP: Obecnie są ważniejsze sprawy niż konsolidacja energetyki
Warszawa, 17.06.2015 (ISBnews) - Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) obecnie nie będzie zajmować się planami konsolidacji w energetyce, choć planuje kontynuację prac analitycznych w tej sprawie, poinformował nowy minister skarbu Andrzej Czerwiński.
17.06.2015 09:30
"Ja się nie będę tym zajmował w tej chwili, bo w energetyce mamy ważniejsze sprawy: mamy gazoport, mamy górnictwo, które muszą być rozstrzygnięte" - powiedział Czerwiński w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Dodał, że analizy dotyczące możliwości takiej konsolidacji w elektroenergetyce zapewne uda się przeprowadzić zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tj. do końca czerwca. Wskazał, że takie badania mogą się okazać pożyteczne w przyszłości.
"Temat powiązania energetyki z górnictwem jest ważnym tematem, o tym trzeba rozmawiać, ale nie możemy zrobić czegoś takiego, że po prostu podłączymy jakąś kroplówkę, która na chwilę komuś - czy kopalni - pomoże, a za chwilę pokaże, że to jest kula u nogi całej firmy" - tłumaczył też Czerwiński.
Wskazał, że "jeszcze długa perspektywa przed nami", ponieważ my nie mamy w pełni konkurencyjnego rynku energetyki. Jest konkurencja między spółkami, ale jeszcze niepełna - odbiorca nie jest jeszcze pełnym podmiotem na rynku energii.
"Ten temat [tj. konsolidacja] jest zbyt poważny, żeby go teraz przeprowadzać. Ja zrobię wszystko, żeby chronić odbiorcę końcowego, oczywiście, stworzyć warunki rozwoju firm. Bezpieczeństwo energetyczne jest równie ważne, jak cena, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia w zakresie budowy rynku konkurencyjnego, upodmiotowienia końcowego odbiorcy" - zadeklarował minister.
Przypomniał, że są już przygotowane ustawy w tym zakresie np. ustawa o inteligentnych sieciach, gdzie każdy odbiorca mógłby w krótkiej perspektywie, nawet 15 minut, kupować energię od najtańszego dostępnego dostawcy.
Na początku br. minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że MSP przedstawi do końca stycznia założenia konsolidacji polskiego przemysłu energetycznego tj. spółek energetycznych w nadzorze ministra skarbu: Enei, Taurona, PGE i Energi. Później ten termin był przesuwany. Według późniejszych publikacji w mediach, w grę wchodziła konsolidacja Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) z Energą i Taurona Polskiej Energii z Eneą.
Obecnie Skarb Państwa posiada 58,39% akcji PGE, 30,06% akcji Taurona, 51,50% akcji Enei i 64,09% akcji Energi.
(ISBnews)