Obecny poziom koncentracji na rynku bankowym jest bliski optimum - UKNF

13.06. Warszawa (PAP) - Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku...

13.06. Warszawa (PAP) - Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ocenia, że w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum - poinformowała Komisja w komunikacie.

"Z punktu widzenia ryzyk systemowych oraz bezpieczeństwa systemu finansowego ważne jest, że nie ma w Polsce banków zbyt dużych, tj. takich, których ewentualnych problemów nie można byłoby rozwiązać w oparciu o dostępne krajowe instrumenty zarządzania kryzysowego" - napisano w komunikacie.

Komisja podała, że analizując ewentualne kolejne wnioski w sprawie "znaczących" dla krajowego rynku połączeń banków kluczowa będzie ocena długoterminowej stabilności finansowej całego rynku, jak i łączących się podmiotów.

"Nadzór będzie dokonywał oceny m.in. jakości podmiotu przejmującego w zakresie poziomu wyposażenia kapitałowego, jak i możliwości zwiększenia funduszy, poziomu ryzyka oraz jakości zarządzania ryzykiem, poziomu płynności i źródeł finansowania działalności" - napisano w komunikacie.

UKNF podał, że w przypadku banków zależnych od znaczących akcjonariuszy oceniana będzie stabilność tych akcjonariuszy, ich siła finansowa oraz strategia wspierania banku w ostrożnym i stabilnym rozwoju w długoterminowej perspektywie.

"Przy ewentualnych transakcjach sprzedaży banków przedmiotem oceny będą również powody oraz sposób wychodzenia z inwestycji dotychczasowych znaczących właścicieli" - napisano w komunikacie.

Komisja podała, że w obecnych warunkach rynkowych przedmiotem oceny będzie też sposób zabezpieczenia finansowania działalności, głównie dla portfeli kredytów walutowych, pokrycie ryzyka kredytowego związanego z tymi kredytami, a także utrzymywanie znaczącego udziału akcji w wolnym obrocie na giełdzie. (PAP)

seb/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansefunduszebanki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)