Trwa ładowanie...
di3wu52

Obiektywne czynniki wskazują na brak podwyżek cen energii w '10 - prezes URE

23.9.Warszawa (PAP) - Obiektywne czynniki takie jak spadek popytu na energię czy zapowiedzi obniżek cen węgla wskazują, że w przyszłym roku nie powinno być podwyżek cen energii...

Share
di3wu52

23.9.Warszawa (PAP) - Obiektywne czynniki takie jak spadek popytu na energię czy zapowiedzi obniżek cen węgla wskazują, że w przyszłym roku nie powinno być podwyżek cen energii elektrycznej - ocenił w rozmowie z PAP prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Mariusz Swora.

"Jest szereg przyczyn natury obiektywnej jak np. spadek zapotrzebowania na energię elektryczną, zapowiedzi spadku cen węgla, które wskazują, że tych podwyżek nie powinno być. Dodajmy jeszcze do tego sytuację w innych państwach, np. w Czechach, gdzie spodziewany spadek cen energii elektrycznej w następnym roku ma wynieść 10 - 15 procent. Podobną sytuację obserwujemy na Zachodzie Europy" - powiedział PAP Swora.

"Do takiego stanowiska będę starał się przekonać sprzedawców" - podkreśla prezes URE.

di3wu52

Na początku tego roku regulator zatwierdził cenniki energii elektrycznej zakładające wzrost jej cen o ok. 10 proc.

Przypomniał także, że przedsiębiorstwa zajmujące się obrotem energią elektryczną wnioskują o podwyżki w przedziale od 16 do 22 proc.

"Jedna z firm zakłada jedynie 7 proc. podwyżki. Akceptacja tych podwyżek oznaczałaby dla portfela przeciętnego gospodarstwa domowego dodatkowy wydatek w wysokości ok. 200 zł rocznie" - powiedział.

"Pośród argumentacji firm, które domagają się podwyżek jest m.in. wzrost kosztów własnych o 60 proc. To swoiste kuriozum, zadaję sobie pytanie: która firma działająca na konkurencyjnym rynku może sobie pozwolić na wzrost kosztów własnych z roku na rok o 60 proc.?" - twierdzi Swora.

Szef URE zaznacza także, że wzrost cen taryf dystrybutorów może być liczony na kilka procent.

"Są po temu obiektywne przesłanki w postaci choćby konieczności poniesienia nakładów inwestycyjnych na rozwój sieci dystrybucyjnych i przesyłowych" - uważa.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/ ana/

di3wu52

Podziel się opinią

Share
di3wu52
di3wu52