Obowiązkowego urlopu tacierzyńskiego nie będzie. Senatorowie sprzeciwili się unijnej dyrektywie

Każdy ojciec musiałby wziąć przynajmniej 4 miesiące wolnego na dziecko - proponuje Unia Europejska. Polscy senatorowie w przeddzień święta ojców pogrzebali ten projekt.

Obowiązkowego urlopu tacierzyńskiego nie będzie. Senatorowie sprzeciwili się unijnej dyrektywie
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Patryk Skrzat

Komisja Europejska majstruje przy urlopach rodzicielskich. Celem zmian jest m.in. zaktywizowanie kobiet na rynku pracy. W tym celu przygotowano projekt, który zakłada, że ojcowie musieliby wziąć przynajmniej 4 miesiące urlopu po urodzeniu im się dziecka.

W czwartek - tuż przed Dniem Ojca - projektem zajmowali się polscy senatorowie. W ramach "prezentu" unijny pomysł odrzucili. Uznali, że wprowadzenie przepisów ingerowałoby w życie rodzinne. "Według Senatu, dyrektywa, narzucając wykorzystanie przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców, ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia" czytamy w uzasadnieniu, które przytacza Instytut Polityki Społecznej UW.

Okazuje się, że mężczyźni coraz częściej korzystają z możliwości opieki nad dzieckiem. Przed kilkoma laty deklarowali jednak, że nie chcą przymusowych urlopów.

Jesteś rodzicem? Zobacz, co możesz dostać od państwa.

unia europejskadzieciurlop

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)