Trwa ładowanie...
d33j89d
obóz pracy

Obóz pracy dla Polaków w szwedzkim kamieniołomie

60 polskich murarzy, mechaników i cieśli przez kilka tygodni harowało w kamieniołomie w Szwecji - bez pieniędzy i posiłków. "Polska" odkryła kolejny obóz pracy.
Share
Obóz pracy dla Polaków w szwedzkim kamieniołomie
Źródło: Jupiterimages
d33j89d

Niedawno gazeta pisała o firmie Just Prepared Ltd. z Oksfordu, która zmuszała Polaków do pracy w równie upokarzających warunkach.

To była prawdziwa gehenna. Tyrali godzinami przy kruszeniu skał, a w weekendy przy wycince lasu. Bez zapłaty, bez posiłków. W takich warunkach ok. 60 Polaków przeżyło w Szwecji kilka strasznych tygodni.

Wyjazd zorganizowała agencja zatrudnienia Swedpool z Gdańska, posiadająca certyfikat marszałka województwa pomorskiego. Zajmuje się ona ściąganiem polskich pracowników fizycznych do pracy w Szwecji. Teraz przedsiębiorstwem zajmują się inspektorzy pracy - pisze gazeta.

d33j89d

To był obóz pracy - tak warunki, jakie panowały w Szwecji, określają sami poszkodowani. Uciekli stamtąd dopiero wtedy, kiedy ktoś podpalił kwatery, w których nocowali. _ Miałem pracować jako cieśla, obiecywano wysokie zarobki _ - opowiada Wojciech Lange z Kleszczewa Kościerskiego na Pomorzu. _ Przed wyjazdem zwolniłem się z dobrej pracy, którą miałem w Polsce. Na wyjazd do Szwecji wydałem wszystkie pieniądze, teraz jestem bez grosza _ - dodaje.

Wszystko miało być legalnie. Dobre zarobki, wygodne zakwaterowanie, wyżywienie i praca w zawodzie. Wyjazd do Szwecji był dla wielu Polaków szansą życiową. _ Mieliśmy pracować jako fachowcy, murarze, mechanicy, cieśle. Po przyjeździe okazało się, że pracy dla nas nie ma _ - wspomina Lange.

Dopiero po kilku dniach Polakom zaproponowano zatrudnienie w kamieniołomach. Mieli dostać 25 zł za godzinę. _ Lepsze to niż nic. Zgodziliśmy się _ - przyznaje.

Jednak po upływie tygodnia, kiedy robotnicy zgłosili się po swoją tygodniówkę, okazało się, że pieniędzy dla nich nie ma. _ Ci, którzy się buntowali, byli zastraszani _ - opowiada Lange.

Pracownica Swedpoolu, która nie chce podać nazwiska, twierdzi, że opowieści Polaków są zmyślone. _ Panom po prostu nie chciało się pracować, poza tym wielu z nich nadużywało alkoholu _ - mówi. Jedyne, do czego przyznaje się Swedpool, to opóźnienia w wypłatach, ale - twierdzą pracownicy firmy - wszystkie pieniądze zostaną w końcu przekazane na konta. (PAP)

d33j89d

Podziel się opinią

Share
d33j89d
d33j89d