Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

17.11. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła:

- projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych,

- projekt założeń projektu ustawy o kierujących pojazdami,

- informację dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego,

- informację o stanowisku rządu Rzeczypospolitej Polskiej na nieformalne posiedzenie szefów państw lub rządów Unii Europejskiej (Bruksela, 19 listopada 2009 r.),

- propozycje zmian do Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP).


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w niektórych spółkach kapitałowych lub grupach kapitałowych prowadzących działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych, przedłożony przez ministra Skarbu Państwa.

W projekcie ustawy wprowadzono przepisy, które umożliwią prawidłowe gospodarowanie mieniem obejmującym obiekty, instalacje, urządzenia i usługi wchodzące w skład "infrastruktury krytycznej" w sektorze energii, mającej szczególne znaczenia dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Przepisy projektowanej ustawy obejmują swym zasięgiem spółki prowadzące działalność w sektorach energii elektrycznej, ropy naftowej lub spółki paliwowe. W spółkach tych, zgodnie z decyzjami Komisji Wspólnot Europejskich, będzie możliwe stosowanie prawa sprzeciwu wobec decyzji władz spółki.

Sprzeciw ministra Skarbu Państwa może dotyczyć uchwały podjętej przez zarząd spółki w kwestiach dotyczących m.in.: rozwiązania spółki, zmiany przeznaczenia, zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa spółki lub zaniechania eksploatacji składnika mienia. Sprzeciw może być także wyrażony wobec przyjęcia planu rzeczowo-finansowego lub wieloletniego planu strategicznego spółki.

Zgodnie z przepisami projektu ustawy, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ma obowiązek sporządzenia listy składników infrastruktury krytycznej w sektorze energii, w którym znajdą się obiekty, instalacje, urządzenia i usługi służące zaopatrzeniu w energię i paliwa. Będą to:

- w sektorze energii elektrycznej - infrastruktura związana z wytwarzaniem i przesyłem,

- w sektorze ropy naftowej - infrastruktura związana z wydobyciem, rafinacją, przetwarzaniem, magazynowaniem, przesyłaniem rurociągami oraz terminale portowe do przeładunku,

- w sektorze paliw gazowych - obiekty związane z produkcją, wydobyciem, rafinacją, przesyłem oraz terminale do skroplonego gazu ziemnego.

Nowe przepisy wprowadzają funkcję urzędnika łącznikowego do spraw ochrony infrastruktury krytycznej. Będzie to osoba powoływana przez spółkę w porozumieniu z ministrem Skarbu Państwa i dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Urzędnik łącznikowy ma monitorować działalność spółki w zakresie podejmowanych przez spółkę czynności, dotyczących szczególnie decyzji o rozporządzaniu składnikami jej majątku. Jego zadaniem będzie przygotowywanie raportu o stanie ochrony infrastruktury krytycznej. Raport ma być przekazywany ministrowi Skarbu Państwa i dyrektorowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Zniesiono, obowiązujący do tej pory, obowiązek określania w rozporządzeniu Rady Ministrów listy spółek, w stosunku do których Skarb Państwa posiada szczególne uprawnienia. Obiekty infrastruktury krytycznej będą umieszczane w jednolitym wykazie Przewiduje się, że znajdą się tam wszystkie spółki z zakresu infrastruktury krytycznej, niezależnie od formy ich własności.

Przyjęty projekt ustawy pozwoli dostosować prawodawstwo polskie do prawa wspólnotowego poprzez uchylenie niezgodnej z prawem unijnym ustawy z 3 czerwca 2005 r. o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykorzystania w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o kierujących pojazdami, przedłożone przez ministra infrastruktury.

W założeniach projektu ustawy zawarto przepisy dotyczące uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, nadzoru nad kierowcami oraz sposobu przeprowadzania i kontroli szkolenia i egzaminowania przyszłych kierowców.

Przez dwa lata osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kat. B, będą poddane szczególnemu nadzorowi. "Młodzi kierowcy", np. w przypadku popełnienia dwóch wykroczeń, będą kierowani na kurs reedukacyjny. W wyjątkowych sytuacjach mogą także utracić uprawnienia do kierowania pojazdami. W pierwszym roku młody kierowca nie będzie mógł wykonywać zawodu kierowcy w pojazdach przewożących ludzi. Osoby, wobec których orzeczono zakaz kierowania pojazdami nie będą mogły odbywać szkolenia i przystępować do egzaminu na prawo jazdy.

W założeniach przyjęto, że na kurs reedukacyjny trafią kierowcy, którzy uzyskają 24 punkty karne. Obecnie muszą oni przystąpić do egzaminu sprawdzającego kwalifikacje. Jeśli w ciągu 5 lat od wydania skierowania na taki kurs ponownie przekroczą maksymalną liczbę punktów, wówczas stracą prawo jazdy. Kursy reedukacyjne przewidziano również dla osób, które kierowały pojazdami po alkoholu lub po użyciu podobnie działającego środka.

Do podniesienia kwalifikacji kierujących pojazdami mają także doprowadzić nowe wymagania wobec instruktorów i ośrodków szkolenia kierowców.

Jeżeli chodzi o instruktorów będą oni musieli corocznie uczestniczyć w warsztatach doskonalenia zawodowego, co obecnie nie jest wymagane. U osób poddawanych badaniu lekarskiemu i psychologicznemu sprawdzane będą przeciwwskazania do wykonywania pracy instruktora, a nie jak dotychczas do kierowania pojazdem. Kandydaci na instruktorów będą szkoleni przez posiadające specjalne poświadczenie ośrodki szkolenia kierowców. Znacznie rozszerzono katalog przestępstw eliminujących osobę z ewidencji instruktorów.

Istotne novum dotyczy wymagań wobec ośrodków szkolenia kierowców. Szkolenia dotyczące uzyskiwania uprawnień wszystkich kategorii praw jazdy mają się odbywać na terenie powiatu, w którym zgłoszono ośrodek do rejestru przedsiębiorców, z wyjątkiem zajęć prowadzonych w ruchu drogowym. Ośrodki ruchu drogowego będą musiały informować o miejscu i czasie przeprowadzania poszczególnych zajęć wskazanych w programie. Takie rozwiązania ukrócą zjawisko polegające na wystawianiu zaświadczeń osobom, które w ogóle nie uczestniczyły w zajęciach. Zaproponowano także, by instruktorzy nauki jazdy brali coroczny udział w warsztatach szkoleniowych.

Nowym wymaganiom będą podlegać także egzaminatorzy. Podobnie jak instruktorzy będą musieli uczestniczyć w badaniach pod kątem przeciwwskazań do wykonywania pracy egzaminatora. Będą musieli także wykazać się odpowiednim doświadczeniem w egzaminowaniu. Kandydat musi uczestniczyć w 20 egzaminach w charakterze obserwatora i przeprowadzić 10 egzaminów pod nadzorem.

Przewidziano, że wszelkie skargi dotyczące nieprawidłowości w egzaminie na prawo jazdy będą rozpatrywane przez marszałka województwa.

Egzaminatorzy będą podlegać ograniczeniom w prowadzeniu działalności gospodarczej, podobnie jak osoby pełniące funkcje publiczne.

Projekt założeń ustawy wprowadza do prawa krajowego rozwiązania unijne dotyczące praw jazdy. Do 2033 r. nastąpi wymiana krajowych praw jazdy na dokumenty wydane zgodnie z nowym wzorem unijnym. Wprowadzony zostanie administracyjny okres ważności tych dokumentów - 15 lat dla praw jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E; 5 lat lub w zależności od terminu badań lekarskich oraz psychologicznych dla pozostałych kategorii.

Wprowadzona zostanie także nowa kategoria prawa jazdy - AM (motorowery i lekkie pojazdy czterokołowe), będą je mogły uzyskać osoby od 14 roku życia. Będzie także nowe prawo jazdy typu A2, uprawniające do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW.

Zgodnie z założeniami, minimalny wiek uprawniający do kierowania pojazdami oznaczonymi w prawie jazdy kategoriami C i C+E wynosi 18 lat, dla kategorii D i D+E - 21 lat.

Zaproponowane rozwiązania powinny poprawić bezpieczeństwo na drogach przez podniesienie kwalifikacji kierowców oraz przyczynić się do eliminacji oszustw, korupcji i nierzetelnego wykonywania usług w procesie ich szkolenia oraz egzaminowania.


Rada Ministrów przyjęła informację dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, przedłożoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zadaniem ustawy jest eliminacja zaniedbań dotyczących ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego oraz wsparcie obywateli w działaniach zmierzających do regulacji prawnej ich stanu nieruchomości. Ustawa służy inwentaryzacji nieruchomości oraz zobowiązuje do aktualizacji ksiąg wieczystych. Od momentu wejścia w życie tej regulacji, tj. 19 listopada 2007 r., na jej realizację przyznano 49 000 tys. zł.

Z wykazów przekazanych przez starostów wynika, że obszarowo najwięcej nieruchomości (ponad 85 proc.) jest własnością Skarbu Państwa, w drugiej kolejności są gminy (ponad 10 proc.). Z kolei gminy mają największą liczbę nieruchomości (ponad 50 proc.), Skarb Państwa posiada ich mniej (ok. 40 proc.). W księgach wieczystych ujawnionych jest 73 proc. powierzchni nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego, co stanowi 93 proc. ich liczby.

Wojewodowie do 19 sierpnia 2009 r. przekazali ministrowi spraw wewnętrznych i administracji 92 sprawozdania ze złożenia w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Złożono 118 360 takich wniosków, najwięcej z nich przekazano do sądów rejonowych w województwach: zachodniopomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Jednocześnie niektórzy wojewodowie sygnalizowali trudności z przekazywaniem ministrowi spraw wewnętrznych i administracji wykazów dotyczących nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz składaniem do sądów rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych praw własności. Zwracali uwagę na brak środków finansowych na realizację tych zadań. W znowelizowanej ustawie dotychczasowe terminy sporządzania wykazów przedłużono.

W wystąpieniu pokontrolnym z marca 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli zasygnalizowała wiele zastrzeżeń. W 108 powiatach, gminach i miastach stwierdzono, że ewidencje nieruchomości nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego. Jednocześnie 60 proc. działek Skarbu Państwa ma nieuregulowany stan prawny, podobnie 30 proc. gminnych. Ponadto, aktualizacja ksiąg wieczystych przebiega opieszale i prawdopodobnie nie zostanie przeprowadzona w terminie ustawowym, tj. do 19 listopada 2009 r. Ze względu na te uchybienia konieczne jest głębokie przeanalizowanie istniejących regulacji prawnych.


Rada Ministrów zaakceptowała informację o stanowisku rządu Rzeczypospolitej Polskiej na nieformalne posiedzenie szefów państw lub rządów Unii Europejskiej (Bruksela, 19 listopada 2009 r.), przedłożoną przez ministra spraw zagranicznych.

Szefowie rządów i państw spotkają się w Brukseli 19 listopada br. Tematem spotkania będzie wybór przewodniczącego Rady Europejskiej, mianowanie wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz sekretarza generalnego Rady.

Polska stoi na stanowisku, że wybór powyższych osób powinien być poprzedzony dyskusją członków Rady Europejskiej, podczas której kandydaci na stanowiska przedstawiliby własne wizje sprawowania urzędu.


Rada Ministrów wyraziła zgodę na propozycje zmian do Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP), przedłożone przez ministra rozwoju regionalnego.

Zgodnie z informacją Komisji Europejskiej, strona rosyjska deklaruje zwiększenie środków na program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja w kwocie 43,9 mln euro.

Ta deklaracja wymaga przeprowadzenia zmian w Programie Operacyjnym polegających, poza zapisaniem środków, na dodaniu zapisów mówiących o tym, że środki rosyjskie zostaną przekazane na konto Wspólnej Instytucji Zarządzającej Programem za pośrednictwem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i będą przeznaczone na finansowanie projektów.

Zaakceptowanie przez Radę Ministrów zmian w Programie Operacyjnym Litwa-Polska-Rosja upoważnia Ministerstwo Rozwoju Regionalnego do przedstawienia partnerom rosyjskim i litewskim polskiego stanowiska. Po dokonaniu niezbędnych uzgodnień, zmieniony Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 będzie przesłany Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)