Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
18.08.2009 | aktual.: 18.08.2009 15:26
18.08. Warszawa - CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra obrony narodowej na temat wyposażenia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Rada Ministrów przyjęła:
- projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw, - projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Rada Ministrów zapoznała się z informacją na temat wyposażenia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, przedłożoną przez ministra obrony narodowej.
Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra obrony narodowej i zapoznała się z listą zadań zabezpieczających funkcjonowanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
Rząd przyjął także projekt nowelizacji ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Zaproponowano, aby z umów offsetowych zwolnione były dostawy uzbrojenia, sprzętu wojskowego, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych niezbędnych do właściwego funkcjonowania i wyposażenia żołnierzy polskich kontyngentów wojskowych uczestniczących w misjach zagranicznych. Dzięki temu uniknie się uciążliwych, biurokratycznych procedur przewidzianych w obecnie obowiązującej ustawie offsetowej.
Projekt nowelizacji ustawy zostanie skierowany w trybie pilnym do Sejmu.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza rozwiązania zapobiegające zagrożeniom związanym z możliwościami prowadzenia - bez zezwolenia - placówek zapewniających całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku.
Nowe przepisy określają, że na osoby prowadzące tego typu działalność nielegalnie wojewoda może nałożyć karę w wysokości do 20 tys. zł. Kara ta może zostać podwojona wobec tych, którzy, mimo wcześniejszej kary, prowadzą nadal działalność. Wojewoda będzie mógł także, poza karą pieniężną, zakazać prowadzenia domu pomocy w przypadku stwierdzenia, że życie lub zdrowie przebywających tam osób może być zagrożone.
Określono, jakie typy domów mogą być łączone w jednym budynku i dopuszczono prowadzenie domów wielotypowych, pod warunkiem zamieszkiwania mieszkańców z różnymi schorzeniami w odrębnych budynkach.
W projekcie zaproponowano ponadto, by w wydziale ds. pomocy społecznej urzędu wojewódzkiego została wyodrębniona komórka, która będzie zajmować się nadzorem i kontrolą pomocy społecznej. Usprawni to pracę inspektorów i pozwoli im wykonywać zadania ściśle im przypisane. Przyjęto, że jednemu inspektorowi nadzoru powinno 25 działających w danym województwie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.
Uporządkowano warunki opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe przez osoby opiekujące się chorym członkiem rodziny. Określono, że składka na te ubezpieczenia nie będzie przysługiwać osobie, która:
- w dniu złożenia wniosku o świadczenie ukończyła 50 lat i nie posiada okresu ubezpieczeniowego wynoszącego co najmniej 10 lat, - posiada okres ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
W projekcie nowelizacji ustawy określono zasady funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Określenie sposobu funkcjonowania tych i innych ośrodków wsparcia i klubów samopomocy będzie należeć do wojewody i organu jednostki samorządu terytorialnego prowadzącego te placówki. W projekcie nowelizacji ustawy zapisano, że podmiot prowadzący placówkę zapewniającą opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku powinien prowadzić szczegółową dokumentację osób przebywających w placówce, gromadzić informacje dotyczące stanu zdrowia tych osób, zaleceń lekarskich, ewidencję przypadków stosowania przymusu bezpośredniego oraz dysponować danymi kontaktowymi rodziny, opiekunów lub kuratorów.
Istotny jest również zapis wyłączający spod egzekucji prawnej i administracyjnej świadczenia alimentacyjne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe i dla sierot zupełnych oraz świadczenia z pomocy społecznej.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury.
Projekt nowelizacji ustawy jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2008 r. W związku z tym nowe przepisy przewidują, że walne zgromadzenie spółdzielni może podjąć uchwałę, w której określi obowiązek wniesienia przez członka spółdzielni dodatkowej wpłaty z tytułu przeniesienia własności lokalu, do którego przysługuje mu spółdzielcze prawo lokatorskie.
W przypadku gdy spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub innych, różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego będzie podlegać zmniejszeniu o 50 proc. wartości pomocy uzyskanej przez spółdzielnię. Zdaniem wnioskodawców, kwota powinna pokryć koszty ustalenia przez rzeczoznawcę wartości rynkowej lokalu. Podobna uchwała nie może być podjęta w przypadku roszczeń o przeniesienie własności lokalu powstałych na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.
W projekcie nowelizacji ustawy poszerzono dotychczasowe obowiązki finansowe osoby ubiegającej się o zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu o spłatę nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na lokal. Będzie to dotyczyć przypadków, w których przekształceniu w odrębną własność podlegać będą spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu ustanowione przed upływem 15 lat, a spółdzielnia skorzystała w trakcie budowy z pomocy uzyskanej ze środków publicznych lub innych.
Zmieniono również przepisy dotyczące ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Przyjęto, że członkowie spółdzielni mieszkaniowych, po dokonaniu spłaty kredytu mieszkaniowego, będą mieli nieograniczoną możliwość ustanawiania spółdzielczych własnościowych praw do lokali lub nabywania prawa ich własności.
Przewidziano, że wnioski o przeniesienie praw własności lokalu złożone do 29 grudnia 2009 r. powinny zostać przez spółdzielnię załatwione do 30 marca 2010 r. na dotychczasowych zasadach. Ponadto, do końca 2012 r., wydłużono termin możliwości przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/