Trwa ładowanie...
dsru2gf

Ocena sytuacji w przemyśle w kwietniu zbliżona do ocen z marca - GUS

21.04. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest korzystnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale...

dsru2gf
dsru2gf

21.04. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu oceniany jest korzystnie, na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem, ale gorzej niż przed rokiem - wynika z badania GUS. Utrzymują się korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji. Przewidywania dotyczące terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych wskazują na możliwość niewielkiej poprawy, zmniejszają się bieżące trudności w tym zakresie.

"Zarówno w kwietniu jak i w marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym oceniany jest pozytywnie (plus 4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 16 proc. (przed miesiącem odpowiednio 21 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w badaniu.

Z badania wynika, że przedsiębiorcy sygnalizują zwiększenie krajowego i zagranicznego portfela zamówień, przy czym krajowy portfel zamówień rozszerzany jest nieco szybciej niż zagraniczny.

"Bieżąca produkcja jest zwiększana, a odpowiednie prognozy utrzymują się na poziomie sprzed miesiąca. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do odpowiedniego. Poziom należności raportowany przez respondentów zwiększa się. Zmniejszają się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Dyrektorzy przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia, mniejsze niż zakładano w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć w tempie zbliżonym do przewidywanego w marcu" - napisano.

dsru2gf

"W kwietniu 16 proc. przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 70 proc. jako wystarczające, a 14 proc. jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 20 proc., 68 proc., 12 proc.)" - dodano.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 73 proc., podobnie jak przed rokiem (w styczniu br. wynosiło 72 proc.). (PAP)

nik/ asa/

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf