Trwa ładowanie...
d1i0z37

Oczekiwania na szybkie obniżki stóp proc. NBP nadmierne; pierwsze obniżki możliwe dopiero w 2013 -

07.08. Warszawa (PAP) - Oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych NBP są nadmierne, pierwszych obniżek można spodziewać się dopiero w przyszłym roku - oceniają ekonomiści z...

d1i0z37
d1i0z37

07.08. Warszawa (PAP) - Oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych NBP są nadmierne, pierwszych obniżek można spodziewać się dopiero w przyszłym roku - oceniają ekonomiści z banku Raiffeisen. Ich zdaniem pewnym czynnikiem ryzyka dla takiej prognozy może być przyszłość stóp procentowych na świecie.

"Ostatnie dni przyniosły zdecydowane nasilenie gołębich głosów w ramach gremium (RPP - PAP). To, wraz (...) z serią niekorzystnych odczytów z gospodarki napędza rynkowe oczekiwania na szybkie obniżki stóp procentowych. Stawki FRA wskazują, że mogłoby do nich dojść już na przełomie roku, a ich skala mogłaby nawet sięgnąć trzech 25-cio punktowych ruchów. W naszej ocenie oczekiwania te są jednak nadmierne zarówno co do szybkiego tempa, w którym Rada mogłaby rozpocząć cykl luzowania polityki pieniężnej, jak i co do jego skali" - napisali w miesięcznym przeglądzie ekonomiści z banku Raiffeisen.

"W gremium jak na razie widać czterech członków potencjalnie gotowych do poparcia głosu o obniżkę kosztu pieniądza, ale niekoniecznie już na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu. Ostatnie decyzje Rady podejmowane były bardzo znaczącą większością głosów. Można więc zakładać, że także tym razem Rada może pragnąć stworzyć szeroki front wspierający działania, na które ma się zdecydować" - dodali.

"W naszej ocenie szybkie, jeszcze tegoroczne, obniżki stóp procentowych hamować będzie kilka czynników: pozostająca nadal powyżej celu inflacyjnego dynamika cen, której powrotu poniżej 3,5 proc. rdr spodziewamy się dopiero na koniec roku, wciąż relatywnie silne dane o dynamice wzrostu gospodarczego w II kwartale (oczekujemy 2,8 proc. rdr), oraz fakt, że zaledwie cztery miesiące temu gremium zdecydowało się na podwyżkę kosztu pieniądza" - oceniają ekonomiści z Raiffeisen.

d1i0z37

Ich zdaniem dodatkowym czynnikiem zniechęcającym RPP do łagodzenia polityki pieniężnej może być malujące się ostatnio ryzyko istotnych wzrostów cen żywności na świecie, a w konsekwencji wolniejszego wyhamowywania inflacji od października tego roku.

"Pomimo gołębich deklaracji części przedstawicieli Rady sądzimy, że w perspektywie najbliższego spotkania jedyną zmianą, której można się spodziewać, jest pełne zneutralizowanie wymowy komunikatu towarzyszącego decyzjom gremium. Przejścia do gołębiego nastawienia, a tym bardziej pierwszych obniżek stóp procentowych, spodziewamy się dopiero w przyszłym roku" - napisali.

"Pewnym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy może być przyszłość stóp procentowych na świecie. W lipcu Europejski Bank Centralny zdecydował się obniżyć stopy procentowe do nowego historycznego minimum (0,75 proc.), a co więcej bardzo prawdopodobna jest kolejna 25-cio punktowa obniżka. Kwestią czasu wydaje się być sięgnięcie przez europejskie władze monetarne także do innych narzędzi wspierania gospodarki. Kolejnych działań z zakresu quantitative easing oczekuje się także w USA" - dodali.

"Ponowna fala łagodzenia polityki pieniężnej przez główne światowe banki może być argumentem skłaniającym gremium do rozważenia jednej - dwóch obniżek stóp procentowych i wdrożenia ich w życie szybciej niż zakłada nasza bazowa prognoza" - oceniają ekonomiści z Raiffeisen.(PAP)

jba/ osz/

d1i0z37
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i0z37