Trwa ładowanie...

Od 14 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów

14 grudnia br. zacznie obowiązywać w Polsce nowy rozkład jazdy pociągów. Oprócz pojawienia się na torach pociągów Pendolino nowością będzie przywrócenie połączenia kolejowego do Zakopanego. Zmniejszona zostanie liczba pociągów interRegio spółki Przewozy Regionalne.

Share
Od 14 grudnia nowy rozkład jazdy pociągówŹródło: Fotolia, fot: Artur Golbert
dnby3wz

14 grudnia zacznie obowiązywać w Polsce nowy rozkład jazdy pociągów. Oprócz pojawienia się na torach pociągów Pendolino nowością będzie przywrócenie połączenia kolejowego do Zakopanego. Zmniejszona zostanie liczba pociągów interRegio spółki Przewozy Regionalne.

Pociągi Pendolino będą kursować z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Na trasie z Warszawy do Gdyni pojawi się pięć takich składów; połączenie z Warszawy do Krakowa obsługiwać będzie siedem, a z Warszawy do Katowic kursować będą dwa pociągi. Również dwa Pendolino będą jeździć z Warszawy do Wrocławia.

Intercity realizować będzie także 36 połączeń kolejowych w ramach Ekspres Intercity. 266 tras będzie obsługiwanych przez pociągi TLK(Twoje Linie Kolejowe).

dnby3wz

W przypadku tych ostatnich, w nowym rozkładzie w relacji Warszawa-Łódź znajdzie się więcej składów przez Żyrardów i Skierniewice. Pociągi te - jak zapewnia PKP Intercity - mają kursować w godzinach porannych dojazdów do Warszawy i po południu w okresie powrotów pasażerów do Łodzi. Po raz pierwszy od lat pociągi TLK dojadą m.in. w Bieszczady czy do Kłodzka.

W relacji Kraków-Warszawa pojawią się cztery składy TLK, o jeden więcej niż obecnie. Między Katowicami a Warszawą Intercity zwiększa liczbę połączeń TLK z jednego do trzech. Na tej trasie będą też kursować trzy pociągi TLK przez Piotrków Tryb.

Pociągiem na Litwę nie pojedziesz

W komunikacji międzynarodowej PKP Intercity likwiduje połączenie Wrocław Główny - Berlin ze względu na małe zainteresowanie podróżnych. Pociąg "Jan Kiepura", kursujący z Warszawy do Amsterdamu, od 14 grudnia będzie jeździł z Warszawy przez Kolonię do Oberhausen. Wydłużona zostanie trasa pociągu "Sobieski" z Wiednia do Gdyni. Pojawi się nowe połączenie dzienne w relacji Warszawa Wschodnia - Praga przez Katowice i Ostrawę. Zawieszony został pociąg relacji Warszawa Wschodnia-Budapeszt, ale utrzymane będzie nocne połączenie Budapeszt - Praga - Wiedeń - Warszawa. Pociąg "Lwów Express" z Krakowa do Lwowa będzie teraz kończył trasę we Wrocławiu.

PKP Intercity uruchomi też bezpośrednie połączenie na Słowację - z Warszawy do Żilina. Skrócona zostanie trasa pociągu "Polonia" do Wiednia (dotychczas kursował do Villach). W nowym rozkładzie zostanie czasowo zawieszona komunikacja między Polską a Litwą ze względu na prowadzone w obydwu krajach prace infrastrukturalne.

dnby3wz

Wraca połączenie do Zakopanego

Przewozy Regionalne (PR) w nowym rozkładzie zmniejszą liczbę pociągów interRegio. Od 14 grudnia będzie osiem połączeń całorocznych, dwa pociągi weekendowe i trzy połączenia sezonowe. PR zapowiadają, że wszystkie pociągi będą miały postoje na większej liczbie stacji. Dodatkowo w nowym rozkładzie znajdzie się 6 pociągów z Łodzi do Warszawy.

Nowością jest powrót Przewozów Regionalnych do woj. śląskiego. Dzięki podpisaniu umowy na świadczenie usług przewozowych, zawartej pomiędzy Śląskiem a PR, spółka przejmie obsługę tras: Strzelce Opolskie - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Gliwice, Kędzierzyn-Koźle - Racibórz, Częstochowa - Radomsko - Łódź i Częstochowa - Kielce.

W woj. lubuskim, kujawsko-pomorskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim do kursowania pociągów spółki Przewozy Regionalne wprowadzone zostały niewielkie zmiany.

14 grudnia powraca bezpośrednie połączenie kolejowe do Zakopanego - będą tam kursować pociągi PKP Intercity i PR. Trasa między Krakowem a Zakopanem była nieprzejezdna ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba. Po trwających ponad 9 miesięcy pracach na odc. Stryszów - Sucha Beskidzka przywrócona zostaje przejezdność szlaku Kraków - Sucha Beskidzka - Zakopane. Na odcinku 8,5 km pociągi przejadą po nowych torach wzdłuż brzegu przyszłego zbiornika wodnego oraz przez dwa mosty w Dąbrówce i w Zembrzycach.

dnby3wz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnby3wz
dnby3wz