Wtedy wejdzie system kaucyjny. Wiceminister podała termin
Projekt nowelizacji ustawy o systemie kaucyjnym jest gotowy - oświadczyła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska. Wiceszefowa resortu odpowiedziała także na obawy samorządów.
Wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska powiedziała w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu", że system kaucyjny będzie funkcjonować za dziewięć miesięcy. Oświadczyła, że projekt nowelizacji przepisów jest już gotowy.
Zapewniła, że aktualnie prowadzone są działania, które mają na celu wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych oraz programowych Rady Ministrów. Następny krok to przekazanie projektu do konsultacji i uzgodnień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek :Biznes Klasa #22
Wiceminister Sowińska wskazała również, że projekt przewiduje wprowadzenie mechanizmu kontroli. - Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska mogą otrzymać uprawnienia do kontroli operatorów, aby weryfikować ich stopień przygotowania do uruchomienia systemu i zgodność sposobu jego prowadzenia z zakresem wydanej decyzji - wytłumaczyła.
Samorządy się obawiają
Wiceszefowa resortu w rozmowie z "PB" odpowiedziała również na obawy samorządów, które boją się utraty przychodów ze sprzedaży plastikowych butelek recyklerom. Butelki nie będą już zbierane w systemie komunalnym, tylko w kaucyjnym - oznacza to wzrost jednostkowych kosztów zagospodarowania odpadów dla gmin.
Wsłuchujemy się w głos samorządów. Zgadzam się, że wyłączenie wartościowej frakcji plastiku ze strumienia odpadów komunalnych może osłabić przepływy finansowe w zakładach zagospodarowania odpadów komunalnych i tym samym wywrzeć presję cenową - powiedziała.
Podkreśliła jednak, że wciąż znaczna ilość odpadów zbieranych w gminach trafia na składowiska, których utrzymanie jest bardzo kosztowne. Przeniesienie części tych odpadów do systemu kaucyjnego doprowadzi do redukcji ilości składowanych odpadów, co z kolei obniży koszty dla gmin.
System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 roku, w którym poziom zbiórki opakowań ma wynieść 77 proc. W 2026 roku ma to być już 81 proc, w 2027 r. - 84 proc, w 2028 r. - 87 proc, a od 2029 r. - 90 proc. Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw., będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.