Od lipca koniec mrożenia cen energii. Dwie grupy załapią się na "pakiet pomocowy"
Od 1 lipca 2024 r. mrożenie cen dla odbiorców energii w obecnej formie nie będzie kontynuowane. Pakiet pomocowy dla potrzebujących obejmie m.in. samotnie żyjących emerytów, czy wielodzietne rodziny o niskich dochodach - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
08.04.2024 20:23
"Informujemy, że projekt był omawiany na posiedzeniu KERM w środę 27 marca. Jego podstawowe założenia dotyczą takich kwestii jak energia elektryczna, paliwa gazowe i bon energetyczny" - poinformował resort w odpowiedzi na pytania PAP Biznes, dodając, że aktualnie trwają prace nad projektem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik
Zamrożone ceny prądu nie dla wszystkich
"Od 1 lipca 2024 r. mrożenie cen w obecnej formie nie będzie kontynuowane. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała odmrożenie cen i pakiet pomocowy dla potrzebujących, m.in. samotnie żyjących emerytów czy wielodzietnych rodzin o niskich dochodach" - napisano.
MKiŚ podkreślił, że ceny energii elektrycznej notowane na Towarowej Giełdzie Energii osiągają poziomy zbliżone, a nawet niższe od cen zamrożonych.
"Celem MKiŚ jest przygotowanie rozwiązań, które ochronią odbiorców, którzy tego potrzebują, a z drugiej pozwolą na racjonalne i stopniowe przywracanie warunków rynkowych" - podsumował resort.
Koniec mrożenia cen od lipca
Resort zakłada, że mrożenie będzie utrzymane jedynie do końca czerwca. Według różnych ekspertyz brak osłon może spowodować drastyczny wzrost cen. Szacunki wskazują, że za kilka miesięcy część z nas dostanie o 70 proc. wyższe stawki. Jednak eksperci, z którymi rozmawiał money.pl, przekonują, że ciągłe mrożenie cen jest pułapką.
Pod koniec 2023 r. uchwalono ustawę, która utrzymuje w pierwszej połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm. Utrzymana zostaje dotychczasowa maksymalna cena energii elektrycznej na poziomie 412 zł za MWh netto do określonego limitu zużycia.