Ważne zmiany dla palaczy. Wchodzą w życie już od maja

Niedługo zaczną obowiązywać zmiany w procesie rejestracji wyrobów zawierających tytoń. Do tej pory, system Track&Trace skupiał się głównie na papierosach oraz tytoniu do samodzielnego skręcania. Już za osiem tygodni nastąpi poszerzenie tego wykazu.

W maju tego roku wejdą w życie zmiany w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych
W maju tego roku wejdą w życie zmiany w systemie rejestrowania wyrobów tytoniowych
Źródło zdjęć: © East News | STANISLAW BIELSKI/REPORTER
oprac. NSTKRWL

07.04.2024 | aktual.: 21.04.2024 18:54

W chwili obecnej system Track&Trace pokrywa wyłącznie papierosy oraz tytoń do ręcznego skręcania papierosów. Z początkiem 20 maja 2024 r., zakres systemu zostanie rozszerzony również na pozostałe wyroby tytoniowe.

Z uwagi na brak przyklejonych etykiet akcyzowych na wyżej wspomniane towary, które służą jako główny element zabezpieczający, istotne jest zaimplementowanie adekwatnych mechanizmów ochrony – informuje się w dokumencie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

Ważna zmiana dla palaczy

W związku z tym zapowiedziano, iż od 20 maja 2024 r. zakres produktów tytoniowych włączonych do systemu Track&Trace zostanie poszerzonyinne wyroby nieopodatkowane akcyzą, jak na przykład tytoń do żucia czy snus, które będą musiały być odpowiednio zabezpieczone zgodnie z art. 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2018/576.

Takie poszerzenie dotyczyć będzie na przykład cygar, cygaretek, tabaki czy tytoniu do fajek wodnych. Powodem do wprowadzenia tych zmian jest dążenie do skuteczniejszego zwalczania nielegalnego handlu tytoniem, ochrony zdrowia publicznego i wspierania finansów państwa.

Również miejsca sprzedaży oferujące produkty tytoniowe muszą się zarejestrować w systemie. To jedyny wymóg stawiany przed punktami handlu detalicznego w kontekście funkcjonowania systemu Track&Trace, a jego nieprzestrzeganie może uniemożliwić zakup tytoniu od dostawców już od 20 maja 2024 roku.

Przepisy dotyczące systemu Track&Trace w Europie zostały włączone do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed negatywnymi skutkami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Podstawowym zabezpieczeniem wymaganym przez system Track&Trace, używanym na poszczególnych paczkach papierosów i tytoniu do manualnego przygotowywania papierosów, są symbole akcyzowe, z wyjątkiem produktów wolnocłowych dostępnych w strefach duty-free dla osób zmierzających do krajów spoza UE.

Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce

Według informacji "Pulsu Biznesu", papierosy są kluczowym elementem budżetu Polski. "W roku 2022 z akcyzy na produkty tytoniowe do budżetu wpłynęło ponad 25 mld zł, a dodatkowo kilka miliardów z VAT. Dane za rok 2023 jeszcze nie są dostępne, ale już wiadomo, że te kwoty były jeszcze wyższe" - donosi się.

Bojan Stoevski, dyrektor Imperial Tobacco Polska, stwierdza, iż branża tytoniowa w Polsce przeżyła bardzo dobry rok.

- Mimo zmieniających się preferencji konsumentów, odnotowujemy wzrost sprzedaży, co jest wyjątkowe na tle dużych europejskich rynków. Za ten sukces odpowiada zwiększenie ograniczeń w nielegalnym obrocie oraz relatywnie niskie ceny, których atrakcyjność widać także pośród klientów z państw ościennych - mówi w wywiadzie dla gazety Stoevski.

Artykuł podkreśla również, że rozwój sektora jest zauważalny dzięki częściowo ujawnionym danym operacyjnym i finansowym globalnych firm tytoniowych. Lokalny lider, Philip Morris International (PMI), po trzech kwartałach 2023 roku wskazywał, że w Europie dostawy papierosów oraz wkładów z podgrzewanym tytoniem od stycznia do września zmniejszyły się o 1,6 proc., a z kolei w Polsce zanotowano wzrost o 9 proc. - zaznacza się.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)