Od roku 2009 dłuższe urlopy macierzyńskie

Wydłużenie o dwa tygodnie urlopu
macierzyńskiego, przysługującego przy urodzeniu jednego dziecka i
o trzy tygodnie - urlopu przy bliźniakach czy trojaczkach
przewiduje nowelizacja kodeksu pracy, która wchodzi w życie 1
stycznia 2009 roku.

Od roku 2009 dłuższe urlopy macierzyńskie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W kodeksie odstąpiono od dotychczasowych trzech progów urlopu macierzyńskiego: 18 tygodni przy urodzeniu pierwszego dziecka, 20 - przy każdym następnym i 28 tygodni przy ciąży mnogiej. Wprowadzono natomiast 20 tygodni urlopu przy urodzeniu każdego dziecka i 31 tygodni - przy urodzeniu bliźniaków. Ta część urlopu macierzyńskiego - zgodnie z przepisami kodeksu - ma charakter obligatoryjny.

Wprowadzono także dodatkowy urlop macierzyński, jednak dopiero od roku 2010. W 2010 i w 2011 ma on wynosić w przypadku jednego dziecka 2 tygodnie, a w przypadku wieloraczków - 3 tygodnie, w latach 2012-2013 odpowiednio - 4 i 6 tygodni, a docelowo 6 i 8 tygodni.

Pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem), ma prawo do urlopu od 20 do 37 tygodni. Jego czas będzie uzależniony od liczby dzieci.

Rodzicom adopcyjnym będzie przysługiwało 20 tygodni urlopu w przypadku przyjęcia jednego dziecka, 31 tygodni w przypadku przyjęcia dwojga dzieci, 33 tygodnie w przypadku trojga, 35 w przypadku czworga i 37 w przypadku przyjęcia pięciorga i więcej dzieci.

Ustawa wprowadza tzw. urlopy ojcowskie, wynoszące w latach 2010-2011 - tydzień, a docelowo - dwa tygodnie. Jeśli mężczyzna go nie wykorzysta, urlop przepada.

Wprowadzono także 12-miesięczny okres ochronny przed zwolnieniem dla pracowników, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie decydują się na urlop wychowawczy, tylko na pracę w skróconym wymiarze.

Ustawa daje również możliwość wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli oraz finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi przebywającymi w tych placówkach.

Źródło artykułu:PAP
społeczeństwodzieckopraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)