Trwa ładowanie...
d1bbyq8
14-07-2015 08:45

Od stycznia - trzy nowe pozwolenia w SSE "Starachowice"

Ponad 15 mln zł mają zainwestować na terenach Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" trzy firmy, które od stycznia 2015 r. otrzymały zezwolenia na prowadzenie tu działalności. Zatrudnienie w nowych zakładach może znaleźć 55 osób.

d1bbyq8
d1bbyq8

Jak powiedział PAP wiceprezes zarządu SSE "Starachowice" Zdzisław Kobierski, były to pierwsze zezwolenia na działalność na tym terenie, wydane po wejściu w życie 1 lipca ub. r. nowej mapy pomocy publicznej. W II półroczu 2014 r. brakowało odpowiednich rozporządzeń, umożliwiających przeprowadzanie procedur przetargowych i wydawanie nowych zezwoleń - dlatego kolejne firmy mogły otrzymać zezwolenia dopiero w 2015 r.

Do końca czerwca, zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE "Starachowice", otrzymała firma Dafi Pro, która w Morawicy pod Kielcami wybuduje zakład produkcji systemów filtrujących, nagrzewnic i wentylatorów. Także w morawickiej podstrefie, swój zakład rozbuduje Alucrom Kielce - przedsiębiorstwo zajmujące się usługami lakierniczymi i montażem ram dla pojazdów transportowych oraz maszyn budowlanych. Z kolei w Suchedniowie, spółka KB Pro uruchomi zakład produkujący naczepy samochodowe, różnego rodzaju zabudowy oraz samochody specjalizowane.

Zgodnie z zezwoleniami, firmy te najpóźniej do końca 2021 r. mają zainwestować ponad 15 mln zł. Zatrudnienie, na stałe umowy o pracę w przedsiębiorstwach ma znaleźć 55 nowych pracowników.

W toku jest procedowanie kilku kolejnych zezwoleń dla firm, które chcą prowadzić działalność w SSE "Starachowice" - na razie zarząd strefy nie pododaje szczegółów. Jedno z rokowań ma się zakończyć 30 lipca.

d1bbyq8

SSE "Starachowice" pracuje też nad powiększeniem strefy o kolejne tereny, pod potrzeby inwestorów. To prawie 61 ha powierzchni. Większość, bo niemal 37,5 ha, to grunty publiczne - własność gmin Połaniec, Sędziszów i Ostrowiec Świętokrzyski, a także należące do samorządu wojewódzkiego - w Chęcinach i będące we władaniu SSE - w gminie Bliżyn.

Kolejne ponad 23 ha, to grunty prywatne w Kielcach i Puławach (woj. lubelskie), gdzie, w myśl odpowiednich przepisów, mają być realizowane konkretne projekty inwestycyjne.

W Puławach chodzi o inwestycję w branży chemicznej - ma tu funkcjonować wytwórnia nawozów granulowanych, wytwarzanych na bazie saletry amonowej. W Kielcach to inwestycja w branży motoryzacyjnej, która zakłada wprowadzenie innowacyjnych metod automatyzacji produkcji.

Jak podkreślił wiceprezes Kobierski, starachowicka SSE w ostatnich miesiącach podjęła intensywne działania, związane z rozwojem szkolnictwa zawodowego - po to, by inwestorzy bez problemu mogli znaleźć pracowników do swoich zakładów. "Dziś inwestor w ogóle nie chce rozmawiać o tym, że +coś będzie+. Chce tylko zobaczyć jak wygląda konkretna oferta - a ma olbrzymi wybór. W tej chwili nie cena decyduje o zakupie działki pod inwestycję, ale odpowiednia liczba wykfalifikowanych osób, które mogłyby tam pracować" - zauważył.

d1bbyq8

W kwietniu, z inicjatywy SSE "Starachowice" i Kuratorium Oświaty w Kielcach powołano Świętokrzyski Klaster Edukacji Zawodowej. Sygnatariusze porozumienia - wyższe uczelnie, szkoły zawodowe i technika, przedsiębiorstwa, instytucje wsparcia biznesu, samorządy - zobowiązali się do współpracy, w zakresie poprawy jakości kształcenia zawodowego w regionie. Mają być realizowane m.in. przedsięwzięcia, które pomogą dostosować kształcenie zawodowe do potrzeb przedsiębiorców.

Od września w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach zacznie działać klasa patronacka firmy MAN Bus, dla przyszłych mechaników samochodowych. Działające w mieście, produkujące samochody ciężarowe i autobusy przedsiębiorstwo, do końca 2016 r. ma tu przenieść z Sadów k. Poznania linię montażu końcowego autobusów miejskich, co wiąże się z pozyskiwaniem nowych pracowników.

Z kolei przy współpracy Celsa "Huta Ostrowiec" w ostrowieckim Zespołu Szkół nr 3 rozpocznie funkcjonowanie klasa patronacka, dla zawodu technik mechatronik.

d1bbyq8

"W obu przypadkach zadaniem starachowickiej SSE jest współpraca przy opracowaniu programu nauczania oraz wsparcie finansowe dodatkowych lekcji z technicznego języka niemieckiego i angielskiego" - tłumaczył Kobierski.

SSE "Starachowice" pod koniec czerwca współorganizowała m.in. razem z Ministerstwem Gospodarki, kielecką konferencję "S7 - siedem wyzwań, miliony szans".

Podczas spotkania porozumienie o współpracy na rzecz promowania i przygotowania oferty inwestycyjnej dla terenów wokół rozbudowywanej drogi ekspresowej, wiodącej z Pomorza do Małopolski, podpisali przedstawicieli SSE z pięciu województw, przez które przebiega trasa oraz regionalne samorządy. Wg wyliczeń, wzdłuż drogi S-7 na przedsiębiorców czeka ponad 1,6 tys. ha potencjalnych terenów inwestycyjnych.

d1bbyq8

Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice" SA obejmuje 15 podstref w województwach świętokrzyskim, lubelskim, opolskim, mazowieckim i łódzkim. Łączna ich powierzchnia to ponad 664 ha, a 66 proc. terenów strefy jest zagospodarowanych. Od początku działania strefy, wydano na jej terenie 162 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.

Wg stanu z marca 2015 r., aktywne były 74 zezwolenia. Przedsiębiorcy zatrudniają blisko 6,5 tys. pracowników.

d1bbyq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbyq8