Odbicie od wsparć

Rynek utrzymał ważne wsparcie przy 1080 na indeksie S&P500. Poziom ten był dolnym ograniczeniem listopadowo-grudniowej konsolidacji, z której nastąpiło fałszywe wybicie górą pod koniec ubiegłego roku.

28.01.2010 | aktual.: 28.01.2010 13:23

Dodatkowo spadek od szczytu wyniósł już 70 punktów, a więc dokładnie tyle samo, co podczas październikowej korekty z poziomu 1100 na 1030. Odbicie nastąpiło więc w najbardziej logicznym punkcie. Siłę strony popytowej będzie można ocenić po skali odbicia od wsparcia. Na słabym rynku nie powinno ono przekroczyć 38,2% zniesienia fibo (1107,5 na indeksie). Przy silnym rynku odreagowanie może znieść od 61,8% nawet do całości spadków. Wczorajszy komunikat po posiedzeniu FOMC nie był przełomowy. Podtrzymana została fraza o utrzymaniu stóp procentowych na niskim poziomie na dłuższy czas. Zmieniła się nieznacznie fraza dotycząca oczekiwań w zakresie inflacji, co może być interpretowane jako przygotowanie rynku do usunięcia w następnej kolejności kluczowego sformułowania "extended period" dotyczącego stóp procentowych. Po raz pierwszy od dawna głosowanie nie było jednomyślne - Thomas Hoenig był zdania, że "warunki ekonomiczne i finansowe na tyle się poprawiły, że oczekiwania na utrzymanie stóp na wyjątkowo niskich
poziomach przez dłuższy czas jest nieuzasadnione". Komunikat wywołał dość nerwową reakcję na dolarze. Ostatecznie w handlu nocnym notowania EURUSD spadły poniżej 1,3940, by potem gwałtownie odbić się powyżej 1,40. Nastroje na rynkach są dzisiaj zdecydowanie lepsze po tym jak S&P500 powrócił w okolice 1100 punktów. Inwestorzy będą teraz koncentrować się na jutrzejszym raporcie o dynamice PKB. Dzisiejsze dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku nie powinny wywołać większej reakcji. Oprócz danych makro istotny będzie wynik głosowania nad nominację Bena Bernanke, ale tutaj nikt nie spodziewa się niespodzianki.

EURPLN

Jeszcze wczoraj eurozłoty był bliski wybicia górą powyżej 4,10 i taka próba została podjęta. Dzięki poprawie sentymentu na rynkach złoty zdołał jednak utrzymać istotny poziom wsparcia i dzisiaj obserwujemy umacnianie w kierunku dolnego ograniczenia trwającej konsolidacji. Sytuacja techniczna pozostaje więc nieroztrzygnięta. Impulsem do wybicia z zakresów mogą być jutrzejsze dane o dynamice PKB z USA. Z uwagi na fakt, że w przyszłym tygodniu publikowane są miesięczne dane z rynku pracy, konsolidacja może się przedłużyć. Najbliższym oporem pozostaje strefa 4,10-4,11. Wsparcie znajduje się w strefie 4,05-4,06.

EURUSD

Dolar umacniał się w reakcji na komunikat po posiedzeniu FOMC i w handlu nocnym ustanowił nowy szczyt w relacji do euro. Zejście poniżej 1,40 okazało się jednak fałszywe i notowania EURUSD powróciły gwałtownie do wczorajszego zakresu handlu. Euro pozostaje jednak dość słabą walutą, co widać chociażby po zachowaniu eurofunta, który dzisiaj notuje kolejne minimum. W związku z jutrzejszymi danymi o PKB z USA notowania dolara powinny pozostawać w konsolidacji. Utrzymaniu zakresu będzie sprzyjać również nieodległa perspektywa publikacji payrollsów, szczególnie, że dane z rynku pracy mogą okazać się ponownie słabsze od oczekiwań (co nie będzie sprzyjać dolarowi).

*GBPUSD *
Funt w dalszym ciągu zyskuje w relacji do euro. Eurofunt przebił dzisiaj ostatnie minimum i znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Przy relatywnie stabilnym dolarze przekłada się to na wzrosty na parze GBPUSD. Funtdolar jest bliski wybicia górą z ostatniego zakresu. wybicie ponad strefę oporu przy 1,6250-70 powinno skutkować dalszym umocnieniem funta w kierunku 1,64. Brak istotnych danych oraz niepewność związana z jutrzejszymi danymi PKB z USA powinny sprzyjać konsolidacji. Dość prawdopodobna jest jednak próba wybicia górą z zakresu.

USDJPY

Jen odreagowuje ostatni trend aprecjacji, co należy przypisać przede wszystkim poprawie nastrojów na rynkach. Osłabieniu japońskiej waluty sprzyjały również gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej z Japonii. Dynamika sprzedaży była w grudniu ujemna, a spodziewano się wzrostu o 0,3% r/r. USDJPY zdołał utrzymać wsparcie przy 89,28 wynikające z 50% zniesienia fibo. Odbicie zatrzymało się przy górnym ograniczeniu ostatniej konsolidacji (90,50). Skala ruchu wzrostowego nie przekracza jeszcze standardowego odbicia w trwającej od 8 stycznia tendencji spadkowej.

IDMSA.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)