Oddala się obniżka stóp, złoty mocniejszy

Wyraźne osłabienie złotego wywołało obawy niektórych członków RPP czy dalej można swobodnie obniżać stopy procentowe. Rynek w coraz mniejszym stopniu wycenia możliwość cięcia w lipcu. Z rana kursy jednak wyraźnie korygują. Również EUR/USD wchodzi w fazę odreagowania. Czy chwilowe ustabilizowanie sytuacji spowoduje, że RPP w lipcu stopy jednak obniży? W centrum uwagi dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu za maj.

Oddala się obniżka stóp, złoty mocniejszy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Początek tygodnia charakteryzował się dalszym wzrostem rynkowych stóp procentowych. Obserwowana w ostatnich dniach wyprzedaż na rynku długu spowodowała wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych do najwyższego poziomu od sierpnia 2011 r. Dochodowość niemieckich Bundów ostatni raz była tak wysoka w kwietniu ub. r. Polskie papiery również kontynuują spadki cen. Rentowność 10-latek znalazła się wczoraj powyżej poziomu sprzed początku cyklu obniżek stóp procentowych zainicjowanego przez Radę Polityki Pieniężnej w listopadzie 2012 r. Jednocześnie, po raz pierwszy od roku, 3-miesięczny WIBOR zrównał się z stawką kontraktu na 3-miesięczną stopę procentową za 6 miesięcy (FRA3x6), co wskazuje na coraz mniejsze prawdopodobieństwo dalszych obniżek oprocentowania w Polsce.

Dane o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców w czerwcu, wyrażonych wskaźnikiem monachijskiego instytutu Ifo, nie zdołały poprawić nastrojów na rynkach. Indeks wzrósł nieznacznie, drugi miesiąc z rzędu, przy spadających ocenach sytuacji bieżącej oraz rosnących oczekiwania na nadchodzące 6 miesięcy. Kurs eurodolara zaczął zwyżkować dopiero po włączeniu się do gry inwestorów zza oceanu. Wcześniej rynek poważnie przetestował 100-sesyjną średnią ruchoma zniżkując do poziomu 1,3060. W ślad za wyhamowaniem spadków kursu EUR/USD zyskiwać zaczął również złoty. Kurs EUR/PLN utrzymał się jednak powyżej poziomu 4,30, a USD/PLN w rejonie 3,30.

Dziś opublikowane zostaną ostatnie w tym miesiącu, ważne dane makroekonomiczne z Polski. GUS poda do publicznej wiadomości informację o wielkości sprzedaży detalicznej i bezrobociu w maju. Spodziewana jest stagnacja wydatków na konsumpcję oraz dalszy, sezonowy spadek bezrobocia w skali podobnej do tej, obserwowanej w ubiegłym roku. Dane mogą potencjalnie stanowić ważną przesłankę dla członków Rady Polityki Pieniężnej podczas głosowania w sprawie stóp procentowych w lipcu. Jednak zdecydowanie istotniejszą kwestią będą najnowsze projekcje makroekonomiczne NBP oraz krótkoterminowe zachowanie złotego. Coraz więcej przedstawicieli Rady zwraca uwagę na zagrożenia płynące ze strony dynamicznie osłabiającego się kursu walutowego; jego wpływie na inflację oraz ryzyku silniejszego odpływu kapitału z Polski. Wynik głosowania podczas nadchodzącego posiedzenia RPP będzie jednym z najtrudniejszych do przewidzenia w ostatnich kilku miesiącach. Jednocześnie komunikat po spotkaniu Rady może mieć przełomowe znaczenia dla
przyszłości polityki pieniężnej w naszym kraju. Nadal najbardziej prawdopodobna wydaje się obniżka stóp o 25 pb. oraz zasygnalizowanie końca cyklu monetarnego łagodzenia.

Damian Rosiński
Dom Maklerski AFS

walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)