Trwa ładowanie...
d34r8w4

ODI: wykorzystanie otwartych danych uzależnione od skutecznej polityki władz

Open Data Institute przekonuje, że w otwartych zbiorach danych kryje się duży potencjał rynkowy, ale i szansa na innowacje społeczne. Jego wykorzystanie jest jednak uzależnione od skutecznej polityki, wspierania badań oraz wdrażania otwartej infrastruktury sieciowej.

Share
d34r8w4

"Chcemy dziś cieszyć się nieograniczonym dostępem do informacji za pośrednictwem internetu, wymagamy od administracji, by ta dzieliła się z nimi danymi, oczekujemy transformacji terenów zurbanizowanych w przyjazne, inteligentne miasta przyszłości. Warunkiem tych zmian jest jednak prowadzenia skutecznej polityki zarządzania danymi i rozwijania infrastruktury informatycznej" - przekonywali Gavin Starks, dyrektor Open Data Institute oraz Sir Tim Berners-Lee, współzałożyciel Instytutu.

Hetan Shah z Królewskiego Towarzystwa Statystycznego powiedział, że na drodze do realizacji dążeń zwolenników otwartych danych, stoi szereg wyzwań, na które już dziś powinny odpowiedzieć zarówno rządy, jak i sektor prywatny.

"Potrzeba konkretnych programów i poważnych inwestycji w badania i rozwój branż pracujących z danymi, takich jak analityka danych. Należy opracować dobre praktyki implementacji nowych rozwiązań infrastrukturalnych - inteligentne miasto, czy inteligentne domy powinny być oparte na otwartej infrastrukturze i standardach danych. Nie możemy pozwolić, by wytworzyły się korporacyjne monopole zarządzania i przetwarzania danych" - wyjaśniał Shah.

Podczas Open Data Institut Summit 2015 szefowie start-upów prezentowali rozwiązania i produkty, których funkcjonowanie oparto o dostęp do otwartych zbiorów danych. George Goldberg z Fasteroute.com opowiadał o usłudze sieciowej pozwalającej sprawdzić średni czas opóźnień konkretnego składu pociągu na przestrzeni dni, tygodni i miesięcy, tak by pasażer mógł wybrać połączenie najmniej narażone na opóźnienia. Fasteroute działa dzięki dostępowi do otwartych danych na temat funkcjonowania sieci kolejowej w Wielkiej Brytanii.

d34r8w4

Usman Haque z Thingful.net zaprezentował pierwszą wersję wyszukiwarki urządzeń Internetu Rzeczy - czujników, kamer, sieci, która pokazuje ich rozmieszczenie na danym obszarze miasta. Rozwiązanie adresowane jest przede wszystkim do innych firm, które mogą oprzeć swoje produkty na dostępie do danych w czasie rzeczywistym, opisujących takie zjawiska jak: zanieczyszczenie powietrza, natężenie ruchu, przemieszczanie się ludności itp.

Jeni Tennison z Open Data Institute zwracała uwagę na kluczowe znaczenia organów państwa w tworzeniu i realizacji przemyślanych programów wspierania innowacyjności.

"Za dzisiejszymi sukcesami Krzemowej Doliny stoją rządowe fundusze przeznaczane w latach 50 i 60 XX w. na rozwój nowych technologii - np. w ramach agencji DARPA. Przełomowe wynalazki powstają zwykle przy udziale środków publicznych. Dziś w erze danych cyfrowych powinniśmy w Europie zadbać o to, by tworzyć solidne fundamenty rozwoju dla prywatnych i państwowych inicjatyw z branży nowych technologiach - takimi fundamentami są właśnie otwarte, publicznie dostępne zbiory danych i otwarta infrastruktura sieciowa" - wyjaśniała Tennison.

Dyskusja na temat otwierania zbiorów danych cyfrowych odbyła się w ramach londyńskiej konferencji ODI Summit 2015. Open Data Institute zajmuje się działalnością społeczną i edukacyjną w obszarze promowania otwartych standardów danych, udostępniania danych i wykorzystywania danych przez sektor rządowy, przedsiębiorstwa i sferę kultury.

d34r8w4

Podziel się opinią

Share
d34r8w4
d34r8w4