Odliczanie czas zacząć

Wtorek jest rozgrzewką przed trzema bardzo intensywnymi dniami na rynku. Hiszpański PKB i indeks Conference Board w każdy z pozostałych dni zginęłyby wśród ważniejszych danych i decyzji banków centralnych. Dziś to jednak kluczowe wydarzenia. Pytanie, czy przed czekającymi nas rozdaniami inwestorzy zdecydują się na ruch już dziś.

Odliczanie czas zacząć
Źródło zdjęć: © na zdjęciu: Przemysław Kwiecień, XTB

Czy EBC wprowadzi komunikat?

Wczoraj Der Spiegel podał, że dwóch członków zarządu EBC - Jörg Asmussen i Benoît Coeuré chciałoby wprowadzić zapis z posiedzenia EBC, tak aby zwiększyć transparentność banku. Jest to na razie jedynie mało konkretna propozycja i mało prawdopodobne aby protokół pojawił się już po czwartkowym posiedzeniu. Jednak coś musi być na rzeczy – na takie rozwiązanie zdecydował się Bank Anglii, po tym jak fotel prezesa objął Mark Carney. Niewykluczone zatem, iż EBC w najbliższych miesiącach wprowadzi podobne rozwiązanie, co będzie oznaczało dodatkowe wydarzenie dla rynku walutowego.

Berlusconi czeka na wyrok

Dziś powinna zapaść decyzja włoskiego sądu najwyższego w sprawie oszustw podatkowych Silvio Berlusconiego – wyrok, który może ponownie wstrząsnąć włoską sceną polityczną i zagrozić planowanym reformom. Wielu członków PDl nawołuje, aby ministrowie z ramienia tej partii opuścili rząd w przypadku podtrzymania wyroku skazującego wielokrotnego premiera Włoch na rok więzienia i 5 lat pozbawienia możliwości sprawowania urzędów publicznych. Ogłoszenie wyroku nie jest jeszcze pewne, gdyż w ostatnim czasie pojawiły się plotki, mówiące o tym, że sąd może przesunąć decyzję w tej ważnej dla Włoch sprawie. Warto zwrócić uwagę, iż rynek nie dyskontuje takiego ryzyka. Premie od włoskich obligacji są w ostatnim czasie bardzo stabilne – od połowy kwietnia jest to poziom poniżej 300 bp dla 10-latek. Dlatego też wzrost niestabilności politycznej mógłby być dobrym pretekstem do sprzedaży włoskich papierów, a to byłoby niekorzystne dla wykupionego euro.

Mieszane dane z Japonii

Stopa bezrobocia w Japonii po raz kolejny spadła. Jest to obecnie zaledwie 3,9%, choć należy pamiętać o sztywnościach japońskiego rynku pracy (szczególnie właśnie jeśli chodzi o zwalnianie pracowników) – problemie, z którym będzie musiał zmierzyć się rząd premiera Abe. Jednocześnie słabe okazały się dane o produkcji za czerwiec. Obniżyła się ona o ponad 3% w relacji miesięcznej, a w konsekwencji roczna dynamika obniżyła się do -4,8%. Nikkei jednak odrabiał dziś starty po trzech dniach wyprzedaży.

Na wykresach:

W.20, D1 (WIG20 kontrakty) – w ostatnim czasie całkiem nieźle sprawdza się zależność pomiędzy notowaniami kontraktów na WIG20 a ceną miedzi; wynika to oczywiście po części z dużego udziału KGHM, choć nie tylko; problemy chińskiej gospodarki ważą na całym segmencie rynków wschodzących, a tym samym dodatkowo szkodzą notowaniom w Warszawie; na chwilę obecną obserwujemy już cofnięcie się cen miedzi po wcześniejszej korekcie wzrostowej, tymczasem kontrakt na WIG20 jeszcze czeka.

EURPLN, H4 – notowania pary EURPLN odnotowały kolejny spadek do poziomu 4,20, który wcześniej był mocnym oporem, zaś teraz służy jako wsparcie; warto zwrócić uwagę, iż od poziomu 4,35 wyrysowała się 5-falowa struktura spadkowa i obecnie jesteśmy właśnie na fali piątej; mogła się ona zakończyć na poziomie 4,20, może być też kontynuowana niżej; w tej sytuacji byłoby to zapewne sporo niżej, jako że pokonanie tak silnego poziomu spowodowałoby wycofanie się części inwestorów oczekujących osłabienia złotego; pierwszym oporem jest 4,25.

dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

przemysław kwiecieńwalutynotowania walut

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)