Trwa ładowanie...

Odśnieżanie chodników. Oto ile kosztuje usługa, która uchroni cię od kary

Intensywne opady śniegu oznaczają wiele obowiązków dla właścicieli posesji, ich użytkowników czy też zarządców nieruchomości. Niewywiązywanie się z nich może skutkować wysokim mandatem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie.

Odśnieżanie chodników jest obowiązkiem właścicieli nieruchomościOdśnieżanie chodników jest obowiązkiem właścicieli nieruchomościŹródło: PAP, fot: DAREK DELMANOWICZ
d25fg6c
d25fg6c

W sezonie zimowym przy intensywnych opadach śniegu dużym problemem są zasypane chodniki oraz podjazdy do domów. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek odśnieżania spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej, spółdzielni lub innym zarządcy. Z kolei w przypadku domów jednorodzinnych sprawa jest prosta - każdy musi dbać o teren przed domem na własną rękę - podaje serwis biznes.interia.com.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Energetyka wiatrowa na zakręcie. 300 m niezgody. "Hałas nie jest szkodliwy"

Ile kosztuje odśnieżanie podjazdów i chodników?

Odśnieżanie powierzchni wokół domu to czasochłonne zadanie, które wymaga dużej siły fizycznej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się powierzyć ten obowiązek profesjonalnym firmom. Oto przykładowy cennik usług odśnieżania, który podał serwis Interia Biznes:

 • Warszawa - odśnieżanie parkingów 0,6-2,5 zł za m2, ulic i wewnętrznych dojazdów 0,9 - 3 zł za m2,
 • Kraków - odśnieżanie chodników od 1,3 zł za m2, parkingów od 0,5 do 2,5 zł za m2, skuwanie lodu z chodników od 8 zł za m2,
 • Wrocław - odśnieżanie parkingów od 2,5 zł za m2,
 • Gdańsk - odśnieżanie parkingów od 0,35 zł za m2, chodników od 0,45 zł za m2, skuwanie lodu z chodników od 5 zł za m2,
 • Poznań - odśnieżanie chodników od 0,9 do 2,5 zł za m2, parkingów od 0,2 do 2,5 zł za m2, skuwanie lodu z chodników od 1,5 do 15 zł za m2.

Jeżeli chodnik przylega bezpośrednio do granicy posesji, wówczas za jego stan odpowiada właściciel, a nie gmina czy miasto. W takiej sytuacji właściciel ma obowiązek odśnieżyć oraz zabezpieczyć chodnik przed lodem — jeżeli tego nie zrobi, może mu grozić mandat do 1,5 tys. zł.

d25fg6c

Kiedy nie musimy odśnieżać chodnika? Jak wskazują przepisy, wówczas gdy nie przylega bezpośrednio do posesji, jeśli gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie samochodu, a także z przystanków autobusowych czy tramwajowych.

Jeżeli pieszy na nieodśnieżonym chodniku złamie nogę albo dozna innego uszczerbku na zdrowiu, wówczas może żądać od właściciela posesji odszkodowania i skierować sprawę do sądu. Poszkodowany może także starać się o rentę, jeśli uszczerbek na zdrowiu jest poważny.

Ile kosztuje odśnieżanie dachu?

W zimie nie obejdzie się też bez odśnieżenia dachu. Jak donosi serwis extradom.pl, koszt odśnieżania dachu to średnio 4,74 zł/m2 brutto w przypadku dachów płaskich o powierzchni do 1000 m2. Cennik takich usług uzależniony jest od powierzchni połaci, lokalizacji oraz wielkości pokrywy. Tak ceny kształtują się w największych polskich miastach:

 • Bydgoszcz – 5,34 zł/m2;
 • Gdańsk – 5,10 zł/m2;
 • Kraków – 5,34 zł/m2;
 • Łódź – 5,57 zł/m2;
 • Poznań – 5,57 zł/m2;
 • Szczecin – 5,57 zł/m2;
 • Warszawa – 6,03 zł/m2;
 • Wrocław – 5,57 zł/m2.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25fg6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25fg6c